Bezpečnost v koupelně - základní principy, možná nebezpečí při koupeli
Na maximální bezpečnost při mytí je třeba myslet již při budování koupelny. Podlahové topení, které rychleji vysuší mokrou podlahu, vana s protiskluzovou úpravou, bezpečné umístěné zásuvky a vypínače, vanová madla, stylové koupelnové doplňky, vhodné vodovodní baterie - to vše zvýší bezpečnost v koupelně. Sklouznutí po mokré podlaze pomůže zabránit podložka na podlahu s pogumovanou spodní vrstvou, která navíc hned osuší.
I při výběru obkladů a dlažby je třeba myslet na povrchovou úpravu. Bezpečnější je použít dlažbu v matném provedení, s minimem ostrých rohů, schůdků a nerovností.
Dalším častým typem úrazu v koupelně je opaření příliš horkou vodou. K takovému poranění dochází bohužel velmi často, a to především kvůli používání nevhodné vodovodní baterie. Na trhu existuje velké množství vodovodních baterií s regulátorem nastavení teploty vody. Jedná se o tzv. termostatické baterie s bezpečnostní pojistkou, kde je možné nastavit stabilní teplotu na 38°C. Na trhu existují i baterie, které zabraňují ohřevu těla baterie, použitím termostatického ventilu PROtherm.
Z bezpečnostního hlediska je také lepší sprchový kout, než vana, jelikož při vstupu i výstupu odpadá nutnost překonávat překážky. Vaničky do sprchového koutu lze osadit do jedné roviny s podlahou. Pro vyšší bezpečnost vybírejte vaničky s protiskluzovou úpravou. Ideální z tohoto hlediska jsou tzv. odtokové kanálky, které vaničku zcela nahradí a slouží k odvodnění podlahových ploch sprchových koutů. Toto řešení umožňuje neomezenou velikost sprchového koutu, bezbariérovou podlahu v koupelně a možnost použití podlahového vytápění. K zakrytí kanálku je možné použít rošt z leštěné nerezové oceli nebo rošt s nalepenou dlažbou.
Sprchové kouty se skleněnou výplní jsou vyráběny z bezpečnostního skla. Pokud máte v koupelně vanu, doporučuje se použití vanové zástěny, nejlépe z bezpečnostního skla, která zabrání případnému zamokření podlahy a tím následnému uklouznutí.
Další, na co je důležité dbát při zařizování koupelny, je osvětlení. Mělo by se skládat minimálně ze dvou částí: hlavní osvětlení a osvětlení u zrcadla (popř. můžete zvolit LED podsvícené zrcadlo). Svítidla v koupelně vybavujeme zásadně krytem a dvojitou izolací. Krytí svítidel musí být minimálně IP21.
Autorka článku: Radka Sedláčková SAPHO KOUPELNY
11. 04. 2013
Další články
Jak zvládnout únik vody v koupelně
Jak zvládnout únik vody v koupelně
Kape vám kohoutek? Protéká záchod? Nebo se na stěnách v koupelně objevují mokré fleky? Jakýkoli, i zdánlivě malý únik vody je třeba okamžitě řešit – nejen, že unikající voda bez užitku odteče, ale ve vyúčtování vod… (Číst více)
Police a poličky si poradí s organizací koupelny
Koupelnové police a poličky si poradí s organizací vaší koupelny
Snaha udržet v koupelně pořádek může být náročná, zvlášť když prostor není příliš velký. Správně vybrané a umístěné police a poličky vám v tom však výrazně pomohou. Kromě toho zvýší fu… (Číst více)
Koupelnové doplňky bez vrtání
Doplňky do koupelny bez vrtání
Chcete vylepšit vaši koupelnu o pár chytrých pomocníků, ale vrtání do zdí nebo dlaždiček u vás budí dojem zbytečně komplikované akce? Vyberte si takové koupelnové doplňky, které snadno přilepíte, přisajete nebo jen zah… (Číst více)
Jak na opravu smaltované vany
Jak opravit smaltovanou vanu
Smaltované vany jsou v našich koupelnách oblíbené pro svou odolnost a elegantní vzhled. Vydrží dokonalé opravdu dlouho. I vysoce kvalitní výrobky mohou ale časem vykazovat známky opotřebení - ztrátu lesku, škrábance neb… (Číst více)