Jak na úsporu vody a energií v koupelně?

Jak na úsporu vody a energií v koupelně?

Již při samotném projektu je ideální navrhnout co nejkratší dopravní trasy pro všechna média. Minimalizují se tím ztráty. Zdroj teplé vody by měl být co nejblíže odběrnému místu. Rovněž je dobré seřídit tlak vody na max. 4 bary. Voda v potrubí pak nebude pod takovým tlakem, čímž se při puštění bude snáze regulovat a zároveň se tím šetří i jednotlivé součásti rozvodů, baterií, ohřívače aj.

Pro ohřev teplé vody je nutné zvážit počet osob v bytě a režim osobní očisty jednotlivých obyvatel. Tomu je dobré přizpůsobit velikost ohřívače. Není ekonomické si pořizovat obrovský ohřívač, který udržuje zbytečně obrovské množství teplé vody v době, kdy jí nevyužijeme. A na druhou stranu zase malé průtokové ohřívače jsou neekonomické z důvodu velkého příkonu elektrické energie.

Již při projektu je nutné zvážit, zda dát přednost vaně nebo sprchovému koutu. Je nutné si uvědomit, že běžné vany mají objem okolo 200 až 350 litrů vody. Úspornější je sprchování, při kterém se spotřebuje cca 60 litrů, pokud se však ve sprše budete sprchovat hodinu, tato výhoda se zcela stírá. K dispozici je již nepřeberná nabídka tvarů, rozměrů, typů sprchových koutů, která vyhoví prostorovým nárokům jednotlivých uživatelů. Vanu je možné dodatečně osadit zástěnou, která umožňuje sprchování.

Dnešním standardem je použití pákových vodovodních baterií, které by měly nahradit baterie s vřetenovým ovládáním (kuželky). Tyto jsou již osazeny perlátory, které mísí vodu se vzduchem a tím redukují množství protékané vody (speciální perlátor spoří až 50% vody). Kompletní nabídku těchto baterií najdete v našem e-shopu.

Další možností, jak snížit spotřebu vody, jsou vodovodní baterie osazené tzv. Eco-Stop kartušemi. Jedná se o kartuše, které mají aretaci jak při volbě teploty vody, tak při jejím průtoku. Tyto je dobré použít i v domácnostech kde jsou malé děti, nehrozí např. opaření horkou vodou. Jako příklad lze uvést např. stojánkovou umyvadlovou baterii Metalia.

Ještě ekonomičtější je použití tzv. termostatických baterií, kdy se nastaví požadovaná teplota a pomocí termostatu v baterii se namixuje požadovaná teplota. Odpadá tak zdlouhavé hledání správné teploty vody jako u běžných pákových či kohoutkových baterií. Jejich instalace není náročná, je stejná jako u běžných pákových baterií, jen je nutné zajistit pro správné fungování baterie stejný vstupní tlak na studené a teplé vodě (např. regulačními ventily). Podrobný popis funkce termo baterií najdete např. u čtyřprvkové termostatické baterie GO určené pro instalaci na okraj vany.

Rovněž se již běžně nabízejí svítidla LED vhodná do koupelen. Jedná se o moderní a efektivní zdroj světla. Výhodou LED osvětlení je minimální energetická náročnost oproti klasickým, nebo halogenovým zářivkám. 

Při projektování koupelny je nutné dobře rozplánovat i velikost a umístění otopného tělesa, tak aby nebylo zbytečně předimenzované nebo opačně. Rovněž je možné koupelnové radiátory osadit topnou tyčí s termostatem, který snímá teplotu v koupelně a zapíná pouze podle nastavené teploty. Tuto tyč je možné pořídit i v zajímavých designech, například od české značky ISAN. 

Při rekonstrukci nebo realizaci nové koupelny je dobré zvážit možnost použití tzv. topných rohoží. Tyto se umísťují např. před koupelnovou skříňku s umyvadlem, výstupy ze sprchových koutů, pod dlažbu. Teplotu v koupelně můžete snížit a budete mít stále stejný pocit tepla a při nižších nákladech.

Velké množství vody se rovněž spotřebuje při používání WC. Běžné je použití splachovacích systémů tzv. 6/3 nebo Start/Stop. Při použití 6/3 se při stačení velkého tlačítka spláchne 6 litrů a při malém 3 litry. Při Start/Stop tlačítku je nutné opětovně tlačítko zmáčknout, aby došlo k zastavení vody, jinak dojde k vypuštění celého obsahu nádržky. Začínají se objevovat i nádržky a WC mísy, které pro spláchnutí potřebují ještě menší množství vody než 6 litrů.

Doufám, že některé z výše uvedených typů Vás budou inspirovat a že je budete moci využít pro úsporu nákladů, ale je nutné si uvědomit, že i nejlepší úsporný produkt nebude mít smysl, pokud nezměníme svůj přístup a dosavadní návyky.

Autor článku: Jaroslav Pavelka SAPHO

2023-05-15 13:28:20

Další články

5 nejčastějších chyb při rekonstrukci koupelny. Jak se jim vyhnout?

15/05/2023
Zařídit koupelnu není jen tak. Už při plánování se často dopouštíme mnoha přehmatů, které mohou mít celkem nepříjemné následky. Přečtěte si jedny z nejčastějších chyb v koupelně, kterých se lidé dopouští. 1. Malá koupelna, hodně vybavení Nesnažte s… (Číst více)

Co jsou termostatické baterie a jak fungují?

15/05/2023
Kolikrát se vám během sprchování v koupelně náhle změní teplota vody? Obvykle se při náhlém, neočekávaném (a nevítaném) proudu studené nebo horké vody, který naruší chvíli klidu a relaxace ve sprše, leknete. Termostatické baterie tomu zabraňují, prot… (Číst více)

Poradíme s výběrem elektronického bidetu

15/05/2023
Zvažujete nákup elektronického bidetu? Poradíme, který vybrat. Elektronický bidet dnes představuje nejvyšší možný stupeň precizní intimní hygieny. Pomáhá při léčbě hemeroidů i potížích se zácpou. Ocení ho senioři, lidé se zdravotním handicapem, ženy… (Číst více)

Koupelnové doplňky

15/05/2023
Koupelnové doplňky jsou klíčovým prvkem každé moderní koupelny. Nejen, že dokážou vylepšit vzhled koupelny, ale také mohou být velmi praktické a pomáhají udržovat koupelnu čistou a uklizenou. V tomto článku si představíme několik koupelnových doplňků… (Číst více)

Načítám...