Jak uvolnit ucpaný záchod

Jak uvolnit ucpaný záchod

Jak uvolnit ucpaný záchod? Zvládnete to sami

Snažit se uvolnit ucpaný záchod je pro nás všechny ta nejméně oblíbená domácí práce. Stane se to samozřejmě vždycky, když se vám to zrovna nejmíň hodí. Poradíme, jaké vybavení mít doma z preventivních důvodů. A taky co dělat, když už si nevíte rady a nejraději byste volali instalatérovi.

Mějte vždy po ruce zvon na WC

Ještě dřív, než sáhnete po chemikáliích pro čištění potrubí, zkuste to s klasickým zvonem na WC. Příčinou ucpání je obvykle tuhý nebo natěsnaný materiál, proto pomůže rozhýbat ho tlakem. Zvon nasaďte na odpad a dejte do pumpování veškerou sílu. Pokud vám brání v pumpování vysoká hladina vody, která neodtekla, budete ji muset nejdřív ručně vylít hrnkem do kýblu. Povedlo se vám nečistoty uvolnit? Určitě je znovu nesplachujte. Vyndejte je a hoďte do odpadkového koše.  

Chemický krtek na čištění odpadů

Krtek je chemický čisticí prostředek pro odpadní a kanalizační potrubí v domácnosti. Do WC nalijte nejdřív asi půl litru horké vody. Ta by neměla být vařící, jinak by mohla poškodit keramiku klozetu. Pak stačí nasypat 2-3 víčka prostředku. Ten obsahuje hydroxid sodný, díky kterému se jednoduše rozpustí kuchyňské odpady, vlasy, vata, tuk i papír. Stačí nechat působit asi 10 minut a opět propláchnout vodou.

Jde to i s ekologickou alternativou krtka

Na trhu dnes najdete i speciální tyčinky na čištění odpadů, které fungují na principu uvolňování přírodních bakterií a enzymů. S ucpaným odpadem si dokáží poradit stejně efektivně, jako chemie, a navíc příjemně voní. Tyčinka je 100% rozložitelná v přírodě a zároveň je z 99,5 % čistě z přírodních surovin. Její použití je snadné, prostě ji vložte do odtoku a nechte rozpustit. 

Pomozte si tím, co zrovna máte doma

Ucpal se vám odpad zrovna v neděli večer, když už je všude zavřeno? Využijte to, co máte doma. Stačit vám bude jedlá soda a ocet. Půl kila jedlé sody vsypejte do odpadu a zalijte octem. Toho budete potřebovat celý litr. Směs nechte působit přes noc a ráno spláchněte. Mělo by být po problému.

Když nemá čas instalatér 

Nepomohly žádné z výše uvedených rad? Ještě dřív, než budete volat instalatéra, podívejte se doma po silnějším drátu. Nebo si zajeďte rovnou do domácích potřeb koupit kanalizační pero. Jde o investici za pár stovek, která se vám rozhodně vyplatí. 

Pero jednoduše vpusťte do odpadu a pomalu jej posouvejte do potrubí. Po chvíli narazíte na uvízlé nečistoty. Ty se snažte pohybem tam a zpět rozpohybovat, ideálně je vytáhnout z toalety ven a pak vyhodit.  V případě, že zjistíte, že problém sami nevyřešíte, zavolejte odbornou pomoc. Vybrat si můžete například z instalatérů na Firmy.cz.

Jak ucpání toalety předcházet

Myslete na to, že do odpadu nepatří zbytky jídel. Nikdy tam nevylévejte ani olej smažení. Dokáže totiž dobře zatvrdnout a kumulovat na sebe další nečistoty. Jedlé tuky a oleje patří do skleněné lahve a ta pak do kontejnery na tuky. Pokud ji ve vaší ulici nemáte, vytřete olej z pánve papírovou utěrkou a vyhoďte ji do směsného odpadu. Do odpadu nepatří ani žádné hygienické potřeby, odličovací tampony nebo dětské ubrousky. 

Pokud víte, že se s ucpaným záchodem trápíte pravidelně, zaměřte se i na prevenci. Jednou za měsíc prolijte odpad krtkem, nebo jeho ekologickou variantou.

2022-08-23 12:15:41

Další články

Vybavení moderní koupelny

23/02/2024
Vybavení moderní koupelny Toužíte po chytré koupelně, která splní všechna vaše přání? Moderní koupelnové vybavení to dokáže. Zajistí dlouhodobý komfort v koupelně a reaguje okamžitě na vaše individuální požadavky. V našem článku přinášíme tipy, jak … (Číst více)

Dvojité umyvadlo v koupelně má spoustu výhod

14/02/2024
Dvojumyvadla ušetří čas v koupelně Známe několik způsobů, kterými si každodenní čas v koupelně zpříjemnit. Mezi takové prvky vybavení patří dvojumyvadla. Vyřeší efektivně věčný problém obsazených koupelen a boje o umyvadlo během ranního shonu. Nejví… (Číst více)

Sprchové panely pro luxusní zážitek ve sprše

26/01/2024
Sprchové panely pro luxusní zážitek ve sprše Sprchový panel, označovaný také jako sprchová stěna nebo hydromasážní sprchový panel, je moderní a luxusní alternativou k jednoduché sprchové hlavici. Toto zařízení zahrnuje hned několik dodatečných funkc… (Číst více)

Zrcadlo s osvětlením do koupelny

18/01/2024
Zrcadlo s osvětlením je pečlivým pomocníkem při péči o pleť Osvětlení zrcadla v koupelně je praktická kombinace, která přesně plní svou funkci. Osvětlí vaši tvář a nevytváří žádné nežádoucí stíny. Správně směřované světlo vám usnadní každodenní péči… (Číst více)

Načítám...