Jak vybrat vanu do koupelny

Jak vybrat vanu do koupelny

Jak vybrat vanu 

Vana je skvělým místem pro každodenní očistu i zasloužený relax. Při plánování rekonstrukce koupelny je důležité promyslet především to, z jakého materiálu vana bude a jaký má mít tvar. Je důležité vybírat vanu s ohledem na to, co od ní vy i další členové domácnosti očekáváte. V našem článku najdete důležité informace, které vám s výběrem pomohou.

Jaký druh materiálu vany zvolit

Vana do koupelny může být z různých materiálů. Ty ovlivňují nejen jejich cenu, ale především jejich vlastnosti. Dnes se nejčastěji setkáte s akrylátovými vanami, smaltovanými vanami a těmi z litého mramoru.

Akrylátová vana

Jde o nejoblíbenější materiál, protože dokáže uspokojit široké požadavky zákazníků. Akrylát je příjemný na dotyk a má výbornou tepelně izolační vlastnost - díky tomu zůstává v takové vaně voda dlouho teplá. Jde o lehký materiál, proto není problém do něj instalovat madla, podhlavníky a další příslušenství do vany. 

V minulosti byl akrylát vnímaný jako materiál náchylný k poškození, dnešní technologie však umožňují vyrábět velmi odolný akrylát, který je odolný vůči poškrábání či promáčknutí. Mezi jeho další dobré vlastnosti tak dnes patří dlouhá životnost, stálost a neporézní povrch, který se snadno čistí. Při rekonstrukci oceníte i to, že je to, zjednodušeně řečeno, plastová vana. Akrylát je tedy lehký materiál, se kterým je, v porovnání s jinými materiály, jednoduché manipulovat.

Smaltovaná vana

Smaltovaná vana je vyrobená spojením smaltovaného povlaku s kovovým (nejčastěji) ocelovým tělem vany. Jde o oblíbený materiál, jeho výhodou je dlouhá životnost, cenová dostupnost, barevná stálost a neporéznost povrchu. Smaltované vany jsou velmi odolné proti poškrábání či zabarvení. 

Nevýhodou těchto van je jejich vysoká hmotnost a to, že tento materiál způsobuje rychlejší ochlazování vody. Při koupi je důležité znát tloušťku oceli, doporučená hodnota je alespoň 2 mm.  

Vana z litého mramoru

Litý mramor je nadčasový materiál, který umožňuje velkou variabilitu co se týče vytvořených tvarů. Finální úpravu tvoří probarvená pryskyřice, která chrání litý mramor proti oděrkám a poškrábání. 

Litinová vana

Tento druh materiálu se využívá především pro volně stojící vany. Jde o pevný, tuhý a stálý materiál. LItinové vany jsou velmi odolné, proto i těžké. Zajistí udržení teploty vody. 

Klasický tvar obdélníku nebo asymetrická vana

Tvar vany vybíráte s ohledem na dispozice vaší koupelny. Nejpopulárnějším řešením jsou ty obdélníkové. Pro menší koupelny se hodí zase atypické vany, které se přizpůsobí dispozicím místnosti.

Obdélníkové vany

Nejčastějším řešením bývaly v minulých letech obdélníkové vany. Přinášejí totiž optimální komfort pro koupel. Důležité je, aby bylo dno vany široké a vy jste se tak mohli i bez problémů osprchovat. Pokud nemáte v koupelně samostatnou sprchu, doporučujeme na vanu instalovat vanovou zástěnu, která chrání podlahu před potopou. Pro její instalaci budete potřebovat vanu s širším bočním lemem. Někteří zákazníci vybírají širší boční lem i proto, že na něj mohou odkládat kosmetické produkty. 

Oválné vany

Jsou designovým řešením, které dodá vaší koupelně na dojmu luxusu. Můžete je zapustit do podlahy, nebo postavit do prostoru. Pro každodenní využití není kulatá vana příliš praktická, proto se s nimi spíš setkáváme ve wellness zařízeních v podobě vířivek. 

Rohová vana

Rohová vana je ideálním řešením pro střední a velké koupelny. Pohodlně se do ní vejdou dvě osoby. Obvykle obsahují sedací části a širší boční lemy pro uložení kosmetiky nebo dekorací - svíček, květin a podobně.

Asymetrické vany

Hledáte unikátní řešení přesně na míru vašim potřebám? Zaměřte se na asymetrické vany, které jsou vyhledávané především majiteli malých koupelen. Asymetrická vana nabízí i dost místa pro sprchování. 

Volně stojící vany 

Samostatnou kategorií jsou volně stojící vany. Pokud si ji ve vaší koupelně můžete dovolit, neváhejte. Stane se rázem dominantou vaší koupelny. Nadchne všechny ty, kteří si rádi užívají pocit luxusu a výjimečnosti. Důležité je zkontrolovat s odborníkem, že je její instalace ve vaší koupelně možná. Tento typ je totiž je totiž specifický ve způsobu odtoku vody, instalace potrubí i samotného ukotvení vany. Tuto vanu doporučujeme doplnit vodovodní baterií pro volně stojící vany. 

Vana a její optimální rozměry

Obdélníkové vany v naší nabídce začínají na šířce 70 cm. Obvyklá šířka je 80 cm a délka 150 - 170 cm. U délky s řiďte výškou členů domácnosti. Pokud má ten nejvyšší skoro dva metry, je jasné, že vana o délce 160 cm mu nebude stačit. 

Výběr vany s ohledem na vaše specifické požadavky

Myslete dopředu na to, jak budete v budoucnu vanu používat. Zvažte to i s ohledem na všechny členy domácnosti a jejich budoucí požadavky. Vana vám pak poskytne maximální komfort ve všech preferovaných ohledech.

Pomocná madla pro děti a seniory

Víte, že vanu budou používat děti a senioři? Volte raději akrylátovou vanu, ke které jednoduše upevníte madla, sedátko do vany a další příslušenství. Existují také speciální vany s dvířky, které zajistí bezbariérový vstup pro osoby se sníženou pohyblivostí. 

Příležitostné mytí čtyřnohých kamarádů

Víte, že budete občas ve vaně mýt zvířata? Doporučujeme pořídit vanu ze smaltované oceli. Ta je velmi odolná proti poškrábání a zabarvení. 

Relax a s nádechem luxusu

Pro příjemné chvíle ve dvou doporučujeme volně stojící vanu, rohovou vany nebo prostornou hydromasážní vanu. 

Koupel a sprcha v jednom

Nedovolí vám vaše koupelna mít sprchový kout i vanu zvlášť? Doporučujeme vanu se zástěnou, která chrání podlahu koupelny před nechtěnými kapkami vody během sprchování. 

2023-10-05 09:57:32


Další články

Jaký vybrat ventilátor do koupelny

01/12/2023
Jak vybrat ventilátor do koupelny Efektivní větrání je pro koupelny a toalety velmi důležité. Ve vlhkosti se totiž daří plísním, které nejen nehezky vypadají, ale mají především negativní vliv na naše zdraví. Ventilátor může mít mnoho užitečných dop… (Číst více)

Jak vybrat závěsné WC

07/11/2023
Jak vybrat závěsné WC Plánujete rekonstrukci koupelny a přemýšlíte, jaký typ WC zvolit? Pokud jste se už rozhodli pro závěsné WC, vysvětlíme vám, jaké jsou jeho vlastnosti. Potěší vás, že k jeho výhodám patří snadná údržba a elegantní vzhled v koupe… (Číst více)

Jak vybrat záchod

26/10/2023
Jak vybrat záchod Toaleta je důležitým vybavením každé domácnosti. Jejímu výběru proto věnujte čas. Správně zvolený klozet umí šetřit vodu, snadno se čistí a všem jeho uživatelům poskytuje náležitý komfort při každodenním používání. Proto se při výb… (Číst více)

Jak vybrat vanu do koupelny

05/10/2023
Jak vybrat vanu  Vana je skvělým místem pro každodenní očistu i zasloužený relax. Při plánování rekonstrukce koupelny je důležité promyslet především to, z jakého materiálu vana bude a jaký má mít tvar. Je důležité vybírat vanu s ohledem na to, co o… (Číst více)

Načítám...