Jak vyčistit granitový dřez

Jak vyčistit granitový dřez

Granitový dřez je dnes v kuchyních stále více oblíbený. Je matný, díky tomu vypadá moderně. Jeho velkou výhodou je i to, že na něm nejsou vidět zaschlé kapky. Granit obsahuje vysoké procento žuly a také přírodní písky. Materiál je velmi odolný proti škrábancům a vysokým teplotám. Povrch není zcela hladký, proto je také náchylnější k usazování nečistot. Poradíme vám, jak z něj šetrně a jednoduše odstranit skvrny od jídla i vodní kámen. 

Při používání dřezu dejte pozor na několik věcí

Granit je velmi odolný materiál, i tak ho můžete nesprávným používáním mechanicky poškodit. Nesvědčí mu totiž agresivní způsoby čištění. Samotná údržba granitového kuchyňského dřezu je přitom snadná, vystačíte si jenom s vodou a saponátem. Životnost mu prodloužíte, pokud se zaměříte na následující:

- Nenechávejte ve dřezu potraviny, které barví: třeba červenou řepu, lžičku od kari, čajové sáčky.
- Nenalévejte do něj agresivní chemické prostředky, ty ho můžou trvale poškodit.
- Nelijte do dřezu horký olej, který zbyl po smažení. Slejte ho do lahve a vyhoďte do kontejneru na tuky nebo směsného odpadu.
- Po použití dřezu utřete zbylou vodu do sucha hadříkem.
- Jednou za čas vetřete do povrchu dřezu trochu běžného oleje na vaření. Nechte ho působit a po hodině setřete přebytečný olej.

Čistící prostředky na granitový dřez 

Obvykle si při čištění vystačíte s běžnými pomocníky, které máte doma po ruce. Voda se saponátem nebo octem vám bude určitě stačit. Při nanášení nepoužívejte drátěnky, ale obyčejný hadřík nebo houbičku. 

Pokud jde o silnější znečištění, doporučujeme vybírat pasty nebo suché prášky. Vyhněte se těm, které mají abrazivní částečky, ty by mohly dřez poškrábat. Na trhu existují i speciální pasty na granitové dřezy, které si poradí opravdu se vším. Na povrchu dřezu navíc nechají ochranný film a tím zabraňují opětovnému znečištění. 

Granitový dřez a vodní kámen

Víte o tom, že máte doma tvrdou vodu? Vodní kámen se bude výrazněji usazovat i ve dřezu. Jakmile vám bude připadat, že je jeho povrch zašlý, sáhněte po octu. Smíchejte ho s vodou a naneste hadříkem na celý jeho povrch. Nechte hodinu až dvě působit. Vodní kámen pak setřete houbičkou a dřez opláchněte čistou vodou. 

Ať už si vyberete černý granitový dřez, nebo bílý (hnědý či šedý), investujete do kvalitního kuchyňského dřezu, který vaši kuchyni ozvláštní a dodá jí na zajímavosti. Vybírejte k němu kuchyňskou baterii ve stejné barvě, nebo zvolte chromovanou klasiku. V naší nabídce najdete i přímo granitový dřez s baterií.

2022-07-20 08:10:53

Další články

Druhy sprchových baterií

09/08/2022
Jak na výběr sprchové baterie do koupelny Pro skvělý zážitek ze sprchování je důležité vybavení, které má kout uvnitř. Sami jste  určitě zažili někdy v hotelu úžasný pocit ze sprchy, zatímco doma je sprchování vlastně jenom rutinní očista. Pořiď… (Číst více)

Jak vybrat sprchový kout

09/08/2022
Vybíráte sprchový kout? Poradíme, čím se řídit Možností, podle kterých vybrat sprchový kout, je hned několik. Klíčové jsou dispozice vaší koupelny. Důležité jsou samozřejmě i vaše požadavky na design a tvar. Buďte chytří a myslete na několik let dop… (Číst více)

Jak vyčistit granitový dřez

20/07/2022
Granitový dřez je dnes v kuchyních stále více oblíbený. Je matný, díky tomu vypadá moderně. Jeho velkou výhodou je i to, že na něm nejsou vidět zaschlé kapky. Granit obsahuje vysoké procento žuly a také přírodní písky. Materiál je velmi odolný proti … (Číst více)

Retro styl koupelně sluší

07/07/2022
Koupelnu v retro stylu si zamilujete. Na co myslet při plánování Retro styl přináší sympatický nádech nostalgie. Navozuje pohodovou a uklidňující atmosféru, proto nás tak baví. Koupelna s dotykem starých časů může mít mnoho tváří. Typické jsou pro… (Číst více)

Načítám...