Jak vyčistit granitový dřez

Jak vyčistit granitový dřez

Granitový dřez je dnes v kuchyních stále více oblíbený. Je matný, díky tomu vypadá moderně. Jeho velkou výhodou je i to, že na něm nejsou vidět zaschlé kapky. Granit obsahuje vysoké procento žuly a také přírodní písky. Materiál je velmi odolný proti škrábancům a vysokým teplotám. Povrch není zcela hladký, proto je také náchylnější k usazování nečistot. Poradíme vám, jak z něj šetrně a jednoduše odstranit skvrny od jídla i vodní kámen. 

Při používání dřezu dejte pozor na několik věcí

Granit je velmi odolný materiál, i tak ho můžete nesprávným používáním mechanicky poškodit. Nesvědčí mu totiž agresivní způsoby čištění. Samotná údržba granitového kuchyňského dřezu je přitom snadná, vystačíte si jenom s vodou a saponátem. Životnost mu prodloužíte, pokud se zaměříte na následující:

- Nenechávejte ve dřezu potraviny, které barví: třeba červenou řepu, lžičku od kari, čajové sáčky.
- Nenalévejte do něj agresivní chemické prostředky, ty ho můžou trvale poškodit.
- Nelijte do dřezu horký olej, který zbyl po smažení. Slejte ho do lahve a vyhoďte do kontejneru na tuky nebo směsného odpadu.
- Po použití dřezu utřete zbylou vodu do sucha hadříkem.
- Jednou za čas vetřete do povrchu dřezu trochu běžného oleje na vaření. Nechte ho působit a po hodině setřete přebytečný olej.

Čistící prostředky na granitový dřez 

Obvykle si při čištění vystačíte s běžnými pomocníky, které máte doma po ruce. Voda se saponátem nebo octem vám bude určitě stačit. Při nanášení nepoužívejte drátěnky, ale obyčejný hadřík nebo houbičku. 

Pokud jde o silnější znečištění, doporučujeme vybírat pasty nebo suché prášky. Vyhněte se těm, které mají abrazivní částečky, ty by mohly dřez poškrábat. Na trhu existují i speciální pasty na granitové dřezy, které si poradí opravdu se vším. Na povrchu dřezu navíc nechají ochranný film a tím zabraňují opětovnému znečištění. 

Granitový dřez a vodní kámen

Víte o tom, že máte doma tvrdou vodu? Vodní kámen se bude výrazněji usazovat i ve dřezu. Jakmile vám bude připadat, že je jeho povrch zašlý, sáhněte po octu. Smíchejte ho s vodou a naneste hadříkem na celý jeho povrch. Nechte hodinu až dvě působit. Vodní kámen pak setřete houbičkou a dřez opláchněte čistou vodou. 

Ať už si vyberete černý granitový dřez, nebo bílý (hnědý či šedý), investujete do kvalitního kuchyňského dřezu, který vaši kuchyni ozvláštní a dodá jí na zajímavosti. Vybírejte k němu kuchyňskou baterii ve stejné barvě, nebo zvolte chromovanou klasiku. V naší nabídce najdete i přímo granitový dřez s baterií.

2022-07-20 08:10:53

Další články

Co rozhoduje při výběru dřezu do kuchyně

23/11/2022
Jak vybrat kuchyňský dřez Nedílnou součástí kuchyňské desky je dřez. Ten vám musí vyhovovat z praktického hlediska na sto procent. Jde o velmi zatěžovanou část vybavení kuchyně, která musí něco vydržet. Dřez by se vám měl na první pohled i líbit a l… (Číst více)

Tipy na barevné kombinace v koupelně

09/11/2022
Tipy na barevné kombinace v koupelně  Nudí vás bílá? Zapojte do interiéru koupelny barvy, které jí dodají život. Barevná kombinace se vám bude líbit i po letech, pokud budete dodržovat několik námi doporučených rad. Pravidlo tří barev  Použijte pr… (Číst více)

Jak zařídit kuchyň v retro stylu

03/11/2022
Jak zařídit kuchyň v americkém retro stylu  Dnešní svět je plný umělé inteligence, technologických vychytávek a nepřetržité online komunikace. Chcete si od toho doma odpočinout? Zařiďte si kuchyň v pohodovém retro stylu, kde vypnete raz dva. Kuchy… (Číst více)

Paneláková koupelna nemusí být umakartová

27/10/2022
Paneláková koupelna nemusí být jen umakart I dnes žije na sídlištích stále kolem tří milionů Čechů. Řada z nich už svůj byt rekonstruovala, a to včetně koupelny. Ve starších, třeba zděděných, bytech ale na umakartové jádro pořád narazíte. Proč byla … (Číst více)

Načítám...