Jak zařídit bezpečnou koupelnu pro seniory

Jak zařídit bezpečnou koupelnu pro seniory

Jak zařídit bezpečnou koupelnu pro seniory 

Běžné každodenní úkony v koupelně jsou pro seniory a handicapované náročné. To, co bere mladý a zdravý člověk jako samozřejmost, může vyvolávat u starších osob nejistotu. A s tím související nutnou pomoc další osoby. Zařiďte jim koupelnu tak, aby v ní mohli být samostatní a cítili se bezpečně. Poradíme vám hned několik možností pro vylepšení.

Protiskluzová podlaha

Začněte od podlahy a zaměřte se na výběr té nejvhodnější protiskluzové podlahy. Při nákupu vybírejte tu s označením R10. Takto označená dlažba je tou nejlepší volbou do koupelny pro osoby se sníženou pohyblivostí.

Sprchový kout nebo raději vanu

Do koupelny pro seniory je z bezpečnostního hlediska výhodnější pořídit bezbariérový sprchový kout. Ten navíc můžete vybavit sedátkem do sprchy pro zvýšení pocitu bezpečí. Sedátko může být sklopné nebo stabilně namontované. Do sprchového koutu nainstalujte i madlo. Madlo do koupelny patří obecně k těm nejužitečnějším pomocníkům pro starší osoby a handicapované. 

Máte doma vanu a sprchový kout s instalací bez vaničky vám vaše koupelna nedovoluje? Pořiďte si sedátko do vany i protiskluzovou podložku a opět nezapomeňte nainstalovat nástěnné madlo. Můžete přidat i druhé madlo na vnější okraj vany pro bezpečnější vstup. V dnešní době existují i speciální vany, které mají odnímatelný čelní panel. K vaně můžete pořídit i stabilní pomocný schůdek pro jednodušší vstup.

Umyvadlo i toaleta musí mít dost místa kolem

Toaleta pro starší osoby by měla být vyvýšená, následné vstávání pro ně bude jednodušší.  Vhodná výška WC je 46 cm. Pokud si nemůžete dovolit investici do nové toaletní mísy, pořiďte alespoň zvýšené WC sedátko. Umyvadlo pro invalidy by mělo mít speciální vykrojení. Díky němu může osoba zajet s vozíkem co nejblíže a pohodlně dosáhnout na umyvadlovou baterii a kosmetické potřeby. Spodní hrana umyvadla by měla být alespoň ve výšce 70 cm, ne níže. Nechte si kolem umyvadla i toalety prostor, ve kterém budete moci namontovat podpůrná madla. 

Praktickým pomocníkem pro intimní hygienu je i bidetová sprška. U všech vodovodních baterií v koupelně myslete na to, že ty pákové se ovládají nejpohodlněji. Pokud byste i přesto chtěli termostatickou baterii, podívejte se v našem článku na to, jak funguje termostatická baterie.

SOS tlačítko

Nečekaná nehoda nebo slabost se ve vyšším věku prostě stává. Tohle tlačítko bude záchranou v té nejkritičtější chvíli. Zvažte jeho zabudování s GPS a možností uložení několika telefonních čísel. Můžete pořídit i jednodušší variantu, kdy osoba tlačítkem jednoduše zazvoní a dá o problému vědět ostatním členům domácnosti. 

Veškeré bezpečnostní prvky teď instalujete pro starší členy domácnosti. Myslete na to, že je jednou budete možná potřebovat využít vy sami. Nastávající maminky, lidé s nadváhou i ti, kteří si zrovna zlomili nohu nebo ruku, takové pomocníky ocení. Při plánování koupelny proto zvažte, jestli by nebylo dobré ji rovnou udělat bezbariérovou. Ušetříte si tím budoucí náklady na náročnou přestavbu. 

2020-01-09 08:39:24

Další články

5 nejčastějších chyb při rekonstrukci koupelny. Jak se jim vyhnout?

15/05/2023
Zařídit koupelnu není jen tak. Už při plánování se často dopouštíme mnoha přehmatů, které mohou mít celkem nepříjemné následky. Přečtěte si jedny z nejčastějších chyb v koupelně, kterých se lidé dopouští. 1. Malá koupelna, hodně vybavení Nesnažte s… (Číst více)

Co jsou termostatické baterie a jak fungují?

15/05/2023
Kolikrát se vám během sprchování v koupelně náhle změní teplota vody? Obvykle se při náhlém, neočekávaném (a nevítaném) proudu studené nebo horké vody, který naruší chvíli klidu a relaxace ve sprše, leknete. Termostatické baterie tomu zabraňují, prot… (Číst více)

Poradíme s výběrem elektronického bidetu

15/05/2023
Zvažujete nákup elektronického bidetu? Poradíme, který vybrat. Elektronický bidet dnes představuje nejvyšší možný stupeň precizní intimní hygieny. Pomáhá při léčbě hemeroidů i potížích se zácpou. Ocení ho senioři, lidé se zdravotním handicapem, ženy… (Číst více)

Koupelnové doplňky

15/05/2023
Koupelnové doplňky jsou klíčovým prvkem každé moderní koupelny. Nejen, že dokážou vylepšit vzhled koupelny, ale také mohou být velmi praktické a pomáhají udržovat koupelnu čistou a uklizenou. V tomto článku si představíme několik koupelnových doplňků… (Číst více)

Načítám...