Jak zařídit bezpečnou koupelnu pro seniory

Jak zařídit bezpečnou koupelnu pro seniory

Jak zařídit bezpečnou koupelnu pro seniory 

Běžné každodenní úkony v koupelně jsou pro seniory a handicapované náročné. To, co bere mladý a zdravý člověk jako samozřejmost, může vyvolávat u starších osob nejistotu. A s tím související nutnou pomoc další osoby. Zařiďte jim koupelnu tak, aby v ní mohli být samostatní a cítili se bezpečně. Poradíme vám hned několik možností pro vylepšení.

Protiskluzová podlaha

Začněte od podlahy a zaměřte se na výběr té nejvhodnější protiskluzové podlahy. Při nákupu vybírejte tu s označením R10. Takto označená dlažba je tou nejlepší volbou do koupelny pro osoby se sníženou pohyblivostí.

Sprchový kout nebo raději vanu

Do koupelny pro seniory je z bezpečnostního hlediska výhodnější pořídit bezbariérový sprchový kout. Ten navíc můžete vybavit sedátkem do sprchy pro zvýšení pocitu bezpečí. Sedátko může být sklopné nebo stabilně namontované. Do sprchového koutu nainstalujte i madlo. Madlo do koupelny patří obecně k těm nejužitečnějším pomocníkům pro starší osoby a handicapované. 

Máte doma vanu a sprchový kout s instalací bez vaničky vám vaše koupelna nedovoluje? Pořiďte si sedátko do vany i protiskluzovou podložku a opět nezapomeňte nainstalovat nástěnné madlo. Můžete přidat i druhé madlo na vnější okraj vany pro bezpečnější vstup. V dnešní době existují i speciální vany, které mají odnímatelný čelní panel. K vaně můžete pořídit i stabilní pomocný schůdek pro jednodušší vstup.

Umyvadlo i toaleta musí mít dost místa kolem

Toaleta pro starší osoby by měla být vyvýšená, následné vstávání pro ně bude jednodušší.  Vhodná výška WC je 46 cm. Pokud si nemůžete dovolit investici do nové toaletní mísy, pořiďte alespoň zvýšené WC sedátko. Umyvadlo pro invalidy by mělo mít speciální vykrojení. Díky němu může osoba zajet s vozíkem co nejblíže a pohodlně dosáhnout na umyvadlovou baterii a kosmetické potřeby. Spodní hrana umyvadla by měla být alespoň ve výšce 70 cm, ne níže. Nechte si kolem umyvadla i toalety prostor, ve kterém budete moci namontovat podpůrná madla. 

Praktickým pomocníkem pro intimní hygienu je i bidetová sprška. U všech vodovodních baterií v koupelně myslete na to, že ty pákové se ovládají nejpohodlněji. 

SOS tlačítko

Nečekaná nehoda nebo slabost se ve vyšším věku prostě stává. Tohle tlačítko bude záchranou v té nejkritičtější chvíli. Zvažte jeho zabudování s GPS a možností uložení několika telefonních čísel. Můžete pořídit i jednodušší variantu, kdy osoba tlačítkem jednoduše zazvoní a dá o problému vědět ostatním členům domácnosti. 

Veškeré bezpečnostní prvky teď instalujete pro starší členy domácnosti. Myslete na to, že je jednou budete možná potřebovat využít vy sami. Nastávající maminky, lidé s nadváhou i ti, kteří si zrovna zlomili nohu nebo ruku, takové pomocníky ocení. Při plánování koupelny proto zvažte, jestli by nebylo dobré ji rovnou udělat bezbariérovou. Ušetříte si tím budoucí náklady na náročnou přestavbu. 

2020-01-09 08:39:24

Další články

Jak vyčistit granitový dřez

20/07/2022
Granitový dřez je dnes v kuchyních stále více oblíbený. Je matný, díky tomu vypadá moderně. Jeho velkou výhodou je i to, že na něm nejsou vidět zaschlé kapky. Granit obsahuje vysoké procento žuly a také přírodní písky. Materiál je velmi odolný proti … (Číst více)

Retro styl koupelně sluší

07/07/2022
Koupelnu v retro stylu si zamilujete. Na co myslet při plánování Retro styl přináší sympatický nádech nostalgie. Navozuje pohodovou a uklidňující atmosféru, proto nás tak baví. Koupelna s dotykem starých časů může mít mnoho tváří. Typické jsou pro… (Číst více)

Poradíme s výběrem elektronického bidetu

08/06/2018
Zvažujete nákup elektronického bidetu? Poradíme, který vybrat. Elektronický bidet dnes představuje nejvyšší možný stupeň precizní intimní hygieny. Pomáhá při léčbě hemeroidů i potížích se zácpou. Ocení ho senioři, lidé se zdravotním handicapem, že… (Číst více)

Jak zařídit bezpečnou koupelnu pro seniory

09/01/2020
Jak zařídit bezpečnou koupelnu pro seniory  Běžné každodenní úkony v koupelně jsou pro seniory a handicapované náročné. To, co bere mladý a zdravý člověk jako samozřejmost, může vyvolávat u starších osob nejistotu. A s tím související nutnou pomoc d… (Číst více)

Načítám...