Jaký vybrat ventilátor do koupelny

Jaký vybrat ventilátor do koupelny

Jak vybrat ventilátor do koupelny

Efektivní větrání je pro koupelny a toalety velmi důležité. Ve vlhkosti se totiž daří plísním, které nejen nehezky vypadají, ale mají především negativní vliv na naše zdraví. Ventilátor může mít mnoho užitečných doplňkových funkcí. Poradíme vám, podle čeho jej vybrat.

Základní rozdělení ventilátorů

Na trhu existují dva hlavní typy ventilátorů - axiální a radiální. Jejich hlavní odlišnost spočívá ve způsobu nasávání a odsávání vzduchu. 

Axiální ventilátor

Ventilátor do koupelny s jednoduchým designem. Má rotační lopatky, které vytváří proud vzduchu. Je vhodný pro montáž na stěnu nebo strop. Je praktickým řešením pro domácnosti, ve kterých je kratší ventilační potrubí. Maximální délka potrubí je do 5 metrů. Charakteristickým je pro ně vysoký průtok vzduchu při nižší hladině tlaku. 

Radiální ventilátor

Tento typ přivádí vzduch do středu a vytlačuje ho ven do stran. Hodí se spíše do komerčních prostorů. Konkrétně do kanceláří, hotelů, průmyslových provozů a podobně. Všude tam, kde je vysoký provoz. Nasávání a transport vzduchu se v něm děje za pomocí turbín. Obvykle mají delší potrubí, je až 15 metrů dlouhé. Pomocí systému tohoto ventilátoru lze odsávat vlhkost z více místností najednou. Instalace takového mechanismu je náročnější. Oproti axiálním ventilátorům jsou radiální ventilátory větší, mají menší průtok vzduchu a jsou vhodné i pro velké koupelny.

Výkon a průtok vzduchu ventilátoru

Je důležité stanovit objem průtoku vzduchu, zajistíte tím správný odvod vlhkosti i pachů z místnosti. Čím větší koupelna, tím výkonnější ventilátor potřebujete. Jinak nebude odvod vlhkosti dostatečný a ta bude zůstávat v koupelně i nadále.

Výpočet průtoku vzduchu

U ventilátoru se uvádí údaj o průtoku vzduchu v m³ za hodinu. Zjistěte tedy objem dané místnosti, kterou chcete odvětrávat, v metrech krychlových. Výsledek vynásobte koeficientem daného prostoru podle níže uvedených hodnot:

Typ místnosti a její koeficient:

  • koupelna 6-7
  • kuchyně 6-9
  • toaleta 9-10

Jak na výpočet? Koupelna s rozměry 4 x 3 x 2,5 m má celkem 30 m³. 30 x 6 (údaj pro koupelnu) = 180 m³/h

Připojení ventilátoru potrubí vybíráme podle:

  • Ø100 - cca 100 m³/h
  • Ø120 - cca 140 - 180 m³/h
  • Ø150 - cca 240 - 290 m³/h

Kondenzace vody v potrubí 

Až budete přemýšlet o tom, kam ventilátor nainstalovat, mějte na paměti kondenzaci vlhkosti v potrubí. Hlavně v zimních měsících, když je teplý vlhký vzduch odváděný ven, začíná vlhkost ještě v potrubí kondenzovat. Pokud je odtah jen přes stěnu, měla by mít taková odvodná trubka mírný spád ven. Vede odtah nahoru? Zvažte možnost odizolovaného potrubí a výpusti kondenzátoru. 

Tichý ventilátor do koupelny

Během relaxu v koupelně nechceme být ničím rušení. Do ní proto vybíráme co nejtišší spotřebiče. Vedle sušičky a pračky, které hluk tvoří, k nim patří i ventilátor. Ten dokáže udělat pořádný rámus. Dnes mají ventilátory standardně hlučnost do 40 dB. Pokud jste na hluk citliví, doporučujeme se zaměřit na ty s tišším provozem, které mají do 20 dB. U našich produktů si pečlivě přečtěte popis, kde tuto informaci najdete.

Koupelnový ventilátor s časovačem

Mezi nejčastěji vyhledávané doplňkové funkce patří časový doběh. Po vypnutí se nevypne hned, ale běží ještě po přednastavenou dobu. Nejjednodušší je nainstalovat ho na vypínač osvětlení. Po opuštění koupelny a zhasnutí ventilátor běží a odsaje přebytečnou vlhkost. Může být také spouštěný tlačítkem nebo ovladačem. Výhodou ventilátoru s možností načasování je to, že si sami zvolíte, kdy se má zapnout a vypnout. 

Design ventilátoru

Nejčastějším provedením je ventilátor ve tvaru dlaždice. Obvykle má jednu barvu, minimalistický design a snadnou možnost čištění. Měl by zapadnout do celkového interiéru koupelny i nijak na sebe upozorňovat. Obvykle je z nerezu či plastu. Můžete si vybrat i z těch moderních s LED displejem ukazujícím hodnotu vlhkosti nebo teplotu místnosti. Takové jsou například vybrané ventilátory Sapho.  

Ventilátor s čidlem vlhkosti a další dodatečné funkce

Zvolte ventilátor s hydrostatem, který dokáže monitorovat, že vlhkost v místnosti přesáhla určitou hranici. Spustí se automaticky a vypne až poté, kdy spadne míra vlhkosti pod požadovanou hodnotu. 

Ventilátor se senzorem pohybu

Ventilátor s infračidlem dokáže zaznamenat světlo nebo pohyb a na základě toho se spustit. 

Koupelnový ventilátor se zpětnou klapkou

Jde o doplněk, který se postará o to, aby se zápach z potrubí nevracel zpět do místnosti. 

Zbavte se díky ventilátoru vlhkosti v koupelně a nepříjemného odstraňování plísní. V našem sortimentu najdete kvalitní výrobce i dalších koupelnových doplňků

2023-12-01 13:47:42

Další články

Vybavení moderní koupelny

23/02/2024
Vybavení moderní koupelny Toužíte po chytré koupelně, která splní všechna vaše přání? Moderní koupelnové vybavení to dokáže. Zajistí dlouhodobý komfort v koupelně a reaguje okamžitě na vaše individuální požadavky. V našem článku přinášíme tipy, jak … (Číst více)

Dvojité umyvadlo v koupelně má spoustu výhod

14/02/2024
Dvojumyvadla ušetří čas v koupelně Známe několik způsobů, kterými si každodenní čas v koupelně zpříjemnit. Mezi takové prvky vybavení patří dvojumyvadla. Vyřeší efektivně věčný problém obsazených koupelen a boje o umyvadlo během ranního shonu. Nejví… (Číst více)

Sprchové panely pro luxusní zážitek ve sprše

26/01/2024
Sprchové panely pro luxusní zážitek ve sprše Sprchový panel, označovaný také jako sprchová stěna nebo hydromasážní sprchový panel, je moderní a luxusní alternativou k jednoduché sprchové hlavici. Toto zařízení zahrnuje hned několik dodatečných funkc… (Číst více)

Zrcadlo s osvětlením do koupelny

18/01/2024
Zrcadlo s osvětlením je pečlivým pomocníkem při péči o pleť Osvětlení zrcadla v koupelně je praktická kombinace, která přesně plní svou funkci. Osvětlí vaši tvář a nevytváří žádné nežádoucí stíny. Správně směřované světlo vám usnadní každodenní péči… (Číst více)

Načítám...