Lineární odtok ve zdi nebo v podlaze?

Lineární odtok ve zdi nebo v podlaze?

Co je to lineární odtok? Jedná se o metodu gravitačního odvádění vody z místnosti a jedno z řešení, které se stává stále oblíbenějším mezi lidmi zařizujícími moderní koupelnu - voda stéká po povrchu dlouhého obdélníku do sifonu a následně se dostává do kanalizace. Není potřeba použít klasickou sprchovou vaničku. Teoreticky je lineární odtok vhodný pro instalaci do zdi i do podlahy – v některých případech však jedno či druhé řešení nebude vypadat esteticky a může znesnadnit udržení sprchy v čistotě. Co je tedy pro vaši koupelnu lepší?

Ve zdi nebo v podlaze

Lineární odtok je jedním z řešení, které je dobré plánovat již ve fázi návrhu koupelny – takový postup umožňuje upravit parametry včetně výšky podlahy, pod kterou se bez problémů vejde rám odtoku a sifon. Nejdůležitější při výběru sprchového žlabu a jeho instalaci je množství prostoru. Většina sprchových sifonů jsou vertikální sifony, teprve nedávno byly představeny horizontální sifony, maximálně zkrácené, což umožňuje nízkou instalaci. Lineární vpusti se montují různě, protože to jejich konstrukce umožňuje, jiné je to u bodových vpustí, v tomto případě není na výběr.

Lineární žlaby vám dávají více možností a vypadají moderně. Instalace žlabu do zdi je neobvyklým řešením, proto bude dobře fungovat v moderních koupelnách, zatímco lineární žlab instalovaný v podlaze bude vypadat dobře v moderní i tradiční koupelně. Při výběru vpusti je potřeba zvážit i možnost její opravy. Odtoky se někdy ucpou a musí k nim být správný přístup. V případě nemožnosti rychlé opravy odtoku je nutné počítat s jeho kompletní demontáží, aby se závada odstranila, a to již s sebou nese další náklady, kterým se lze v mnoha případech vyhnout.

Lineární odtok jako determinant moderny 

Lineární odtok stále častěji volí lidé, kteří rekonstruují své koupelny. Částečně jsou rozhodnutí určována jejich estetickou hodnotou, ale také praktičností. Výrobci navíc nabízejí velký výběr vícebarevných odtoků, které ovlivňují atmosféru v koupelně. Při výběru odtoku je dobré se řídit stylem, kterého chcete v interiéru dosáhnout.

Několik poznámek ke správné montáži

Už jste si vybrali tu správnou sadu a přemýšlíte, jak produkt správně nainstalovat, aby fungoval bez poruch po dlouhou dobu? Zde je několik tipů, které je třeba mít na paměti při instalaci sprchového odtoku:

  • Odtok musí být instalován pod správným úhlem, aby správně odváděl vodu do kanalizace - drenážní potrubí by mělo mít sklon cca 2,5 %.
  • Po instalaci se vyplatí provést test těsnosti, abyste se ujistili, že systém neteče.
  • Povinným krokem je hydroizolace všech stěn, které přijdou do styku s vodou – tento postup spočívá v zajištění podlahy a stěn proti pronikání vody a provádí se pomocí tekuté fólie.

Celou nabídku sprchových odtokových žlabů naleznete na našem eshopu

2022-02-04 13:17:51


Další články

Dřevěná koupelna

20/09/2022
Dřevěná koupelna - zásadní je volba dřeva a správná péče Kombinace dřeva a vlhkosti je pro většinu z nás recept na katastrofu. S pečlivým zpracováním detailů a promyšleným výběrem druhu dřeva jde ale naopak o ideální materiál pro každé místo. Dřevo … (Číst více)

Malá světlá koupelna

13/09/2022
Malá koupelna potřebuje světlo a pořádek Malá koupelna je jen tak dobrá, jako její uspořádání. Důležité je proto pečlivé plánování. Ideální je na to 3D plánovač koupelen, do kterého zasadíte potřebné díly koupelny. Možná pak i zjistíte, že na tom … (Číst více)

Jak vybrat sprchovou hlavici

05/09/2022
Jak vybrat sprchovou hlavici Ranní sprcha nastartuje váš nový den, při té večerní chcete zase příjemně relaxovat. Vybíráte nový sprchový set a nevíte, na jaké parametry se u sprchové hlavice zaměřit? Pečlivě zvolené detaily vám zpříjemní život a udě… (Číst více)

Jak uvolnit ucpaný záchod

23/08/2022
Jak uvolnit ucpaný záchod? Zvládnete to sami Snažit se uvolnit ucpaný záchod je pro nás všechny ta nejméně oblíbená domácí práce. Stane se to samozřejmě vždycky, když se vám to zrovna nejmíň hodí. Poradíme, jaké vybavení mít doma z preventivních d… (Číst více)

Načítám...