Vana nebo sprchový kout?

Vana nebo sprchový kout?

Vana nebo sprchový kout?

Rozhodnutí, jestli si do nové koupelny pořídit sprchový kout nebo vanu, je zásadní. Ve vaně si užíváte pohodlný relax, sprchu vnímáme jako více praktické řešení. Každá varianta má svoje výhody a nevýhody. Ty doporučujeme posoudit podle několika úhlů pohledu. Ty vám přinášíme v našem článku.

Řiďte se rozměry koupelny

Sprchový kout bereme jako jasnou volbu v malé koupelně. Nechcete si odepřít požitek z horké lázně ani v malé koupelně? Zaměřte se na asymetrické vany, které si vystačí ( v porovnání s klasickými obdélníkovými vanami), s menším prostorem. Řešením pro vás může být i malá rohová vana. Nejmenší klasické vany mají rozměr 120 x 70 cm. 

Proto ti, co bojují s místem, většinou volí sprchový kout. Ten si vystačí s rozměry začínajícími na  80 x 80 cm či 70 x 90 cm. Jde o minimální rozměr základních sprchových koutů. Komfort během sprchování se samozřejmě s narůstajícími rozměry logicky zvyšuje. V současné době je běžným standardem poměr 120 x 90 cm. 

Myslete na rozdíly v instalaci

Vana a sprchový kout mají různé podmínky instalace. U koutu je zásadní správný odtok, který zajišťuje správně instalovaná vanička. Pokud jste se rozhodli pro instalaci sprchového koutu přímo na podlahu, musíte mít možnost dostatečného spádu, odtokový žlábek a především kvalitní hydroizolaci nejen pod sprchovým koutem, ale v celé koupelně. U vany potřebujete mít přístup k odtokovému sifonu. 

Pohodlí nebo praktičnost

Jak už jsme uvedli, pohodlnou sprchu si budete užívat ve sprchovém koutě, který má větší, než pouze nutné základní rozměry. Komfortní a dnes velmi oblíbenou variantou jsou sprchové zástěny walk-in. Jde o otevřený moderní sprchový kout bez dveří. V koupelně působí moderním dojmem. Doplnit ho můžete masážním sprchovým panelem nebo boční sprchou. V tomto případě jde už o finančně náročnější záležitost.

Vanu ocení všichni požitkáři, kteří si rádi dopřejí relax, doplní ho oblíbenou hudbou nebo čtením knihy. Oblíbené jsou také vany, které nabízejí možnost koupele ve dvou. 

Spotřeba vody

V dnešní době rostoucích cen energií je důležité do rozhodování zahrnout také spotřebu vody. Plná vana znamená 100 až 150 litrů vody, při sprchování potřebujete asi třetinu. Pokud navíc během sprchování, třeba během mytí vlasů nebo používání sprchového gelu, vypínáte vodu pomocí sprchové baterie, možná šetříte ještě víc vody. Pokud budeme počítat s tím, že do vany zamíříte stejně často jako do sprchového koutu, je jasné, kterou variantu zvolit. 

Kdo bude koupelnu používat

Pokud vás netrápí žádné fyzické potíže, je vám nejspíš jedno, jestli si pořídit sprchový kout nebo vanu. Plánujete děti? Vana bude pro jejich koupání o dost praktičtější. Nahradit ji ale můžete i koutem s hlubokou sprchovou vaničkou.

Bezbariérový sprchový kout je jasnou volbou pro starší osoby. Myslete na to, že kout má dlouhou životnost. Ve čtyřiceti letech si nepřipouštíte, že budete mít s pohyblivostí problémy, za deset let už to může být jinak. Nechceme vás strašit, ale buďte raději chytří a myslete dopředu. Starší osoby ocení v koutě i madla, která jim pomůžou v samostatnosti. Vybavit jej můžete i instalovanou stoličku do sprchy pro ještě pohodlnější mytí. 

Vanová zástěna jako kompromis

Pořád jste se nerozhodli? Byla by pro vás ideální vana se sprchovým koutem v jednom? Možná pro vás bude pravým řešením vanová zástěna. Jde o vanu, která je opatřená zástěnou, díky které chráníte svou koupelnu před potopou. V našem sortimentu máme skládací i pevné zástěny vany. 

2013-06-28 12:41:51

Další články

Jak vyčistit granitový dřez

20/07/2022
Granitový dřez je dnes v kuchyních stále více oblíbený. Je matný, díky tomu vypadá moderně. Jeho velkou výhodou je i to, že na něm nejsou vidět zaschlé kapky. Granit obsahuje vysoké procento žuly a také přírodní písky. Materiál je velmi odolný proti … (Číst více)

Retro styl koupelně sluší

07/07/2022
Koupelnu v retro stylu si zamilujete. Na co myslet při plánování Retro styl přináší sympatický nádech nostalgie. Navozuje pohodovou a uklidňující atmosféru, proto nás tak baví. Koupelna s dotykem starých časů může mít mnoho tváří. Typické jsou pro… (Číst více)

Poradíme s výběrem elektronického bidetu

08/06/2018
Zvažujete nákup elektronického bidetu? Poradíme, který vybrat. Elektronický bidet dnes představuje nejvyšší možný stupeň precizní intimní hygieny. Pomáhá při léčbě hemeroidů i potížích se zácpou. Ocení ho senioři, lidé se zdravotním handicapem, že… (Číst více)

Jak zařídit bezpečnou koupelnu pro seniory

09/01/2020
Jak zařídit bezpečnou koupelnu pro seniory  Běžné každodenní úkony v koupelně jsou pro seniory a handicapované náročné. To, co bere mladý a zdravý člověk jako samozřejmost, může vyvolávat u starších osob nejistotu. A s tím související nutnou pomoc d… (Číst více)

Načítám...