Jak už bylo naznačeno v úvodu, základním kritériem při rozhodování bývá většinou velikost vyhrazeného prostoru. Nejmenší "vany" mají rozměr 120x70 a proto ti, co bojují s místem, většinou volí sprchový kout, kde rozměry začínají na mírách 80x80 cm, 70x90cm, apod. V takovýchto koutech ale nemůže být o nějakém pohodlí řeč, a pro více narostlé uživatele je pak očista v takto omezeném prostoru spíše bojem. Proto, pokud to jen trochu jde, by se měl zákazník zaměřit na sprchové kouty začínající na rozměrech min. 90x90 cm. Ale v současné době začíná být běžným standardem rozměr 120x90, a nejsou výjimkou ani sprchové kouty mnohem větší, kde je klidně možné si osvěžující sprchu dopřát ve dvou. Pak se většinou jedná o tzv. bezdvéřové sprchové zástěny, často modifikované podle přání zákazníka.
Další nespornou výhodou sprchových koutů, kromě možné úspory místa, je bezesporu snadný, mnohdy až "bezbariérový" vstup. Ať už se použije jakákoli sprchová vanička, nemusíte zdolávat překážku v podobě hrany vany ve výšce cca 50-60 cm. To ocení převážně senioři či lidé s různým pohybovým omezením, kteří tak očistu těla mohou zvládnout sami, zatímco v případě vany by potřebovali pomoc druhých. Pokud se navíc do sprchového koutu nainstaluje sedátko, stává se sprchování ještě pohodlnější.
Zatím se tedy zdálo, že by sprchové kouty měly být první volbou, ale i vany mají rozhodně čím zaujmout. V žádném sprchovém koutu si totiž nemůžete dopřát uvolňující relaxační koupel, tak jako v plně napuštěné vaně, která vás dokáže vytrhnout z chaosu dnešního uspěchaného světa a přinese vám trochu vítaného uklidnění. A to se nemusí nutně jednat o vanu vybavenou hydromasážním systémem. Mnozí si také rádi vzpomenou, jak v dětství dokázali v napuštěné vaně dlouhé minuty dovádět při různých radovánkách. Ti praktičtěji založení pak ocení, že ve vaně mohou lépe než ve sprchovém koutu umýt nějaké objemnější předměty nebo vykoupat domácího mazlíčka. A nakonec, i ve vaně se můžete také pouze osprchovat. I když pro takový případ je vhodné vanu doplnit o vanovou zástěnu, abyste předešli nutnosti následně kolem vany vytírat. Vana se zástěnou, zvláště pokud se jedná o tvarově uzpůsobenou vanu, kde už výrobce počítal s častějším sprchováním, pak nabízí výhody obou variant.
Otázka tedy zůstává nezodpovězená, ale třeba díky tomuto krátkému shrnutí má někdo trochu jasněji.
Autor článku: Michel Issa SAPHO


