Co rozhoduje při výběru dřezu do kuchyně

Co rozhoduje při výběru dřezu do kuchyně

Jak vybrat kuchyňský dřez

Nedílnou součástí kuchyňské desky je dřez. Ten vám musí vyhovovat z praktického hlediska na sto procent. Jde o velmi zatěžovanou část vybavení kuchyně, která musí něco vydržet. Dřez by se vám měl na první pohled i líbit a ladit s interiérem celé kuchyňské linky. Poradíme vám, podle čeho vybrat ten pravý pro váš domov. 

Dvoudřez nebo ten jednoduchý

Jednoduchý kuchyňský dřez se hodí pro menší domácnosti. Obvykle je doplněný o odkapávací plochu. Můžete si pořídit takový, jehož součástí bude menší odkládací vanička. V ní omyjete ovoce nebo zeleninu, slouží i jako plocha pro rozmrazování potravin nebo k osušení příborů. 

Dvojitý dřez se hodí do větších domácností nebo profesionálních provozů. Dvoudřez vám bude skvěle sloužit ve venkovní kuchyni, kde potřebujete neustále odmývat a zároveň připravovat jídlo - například při grilování. 

Rohový dřez využijete v atypických kuchyních. Tam, kde potřebujete chytře vymyslet využití neobvyklých dispozic. Tento dřez je ideální tam, kde se standardními rozměry neuspějete.

Granitový dřez je trendy, nerez zase klasika

Nerezový dřez vydrží

Je odolný proti korozi i vůči chemickým přípravkům. Jeho údržba je jednoduchá, neporézní povrch zaručuje vysoký stupeň hygieny. Díky tomu se v něm nedaří plísním a bakteriím. Při vašem výběru se zaměřte na takový dřez, který má tloušťku plechu alespoň 0,6 mm. Ty s tloušťkou 1 mm a vyšší jsou už extrémně odolné. Obvykle platí, že čím kvalitnější plech, tím silnější je i jeho tloušťka. Výhodou nerezového dřezu je to, že s ním jednoduše sladíte kuchyňské spotřebiče a doplňky. Přesvědčte se při nákupu, že je dřez vyrobený z nerezavějící chromniklové oceli 18/10 (18 % chromu a 10 niklu).

Co je granitový dřez

Správný granitový dřez by měl mít ideální poměr 80 % křemenných písků k 20 % pojiva a barviva. Pak má ty vlastnosti, které u granitového dřezu očekáváte - pevnost a odolnost. Jeho výhodou je i širší výběr barev, které jednoduše sladíte se zbytkem kuchyňské desky. V nabídce je kromě bílé a černé také v béžové, červené nebo hnědé barvě. Chcete si takový dřez pořídit, ale nevíte, jak o něj pečovat? Přečtěte si, jak vyčistit granitový dřez.

Keramický dřez odolá odřeninám i teplu

Kvalitní keramický dřez si udržuje stálou barvu a je odolný proti chemikáliím, odřeninám i teplu. Jeho údržba je jednoduchá, navíc se jedná o antibakteriální materiál, který nedává prostor ani plísním. Vyvarujte se nákupu levné varianty, ta nemusí vydržet silnější náraz hrncem. Keramické dřezy bývají obvykle v různých designech s rozmanitými detaily, najdete mezi nimi i ten pravý pro kuchyni ve stylu Provence. 

Luxusní skleněný dřez 

Na první pohled jde o luxusní kousek, který do své kuchyně pustí jen velcí milovníci stylu a originálního provedení. Stejně jako u keramických dřezů mějte na mysli, že nemá smysl pořizovat nejlevnější variantu. Ta nebude tak odolná, jak v kuchyni potřebujete.

Jaká hloubka je ideální

Za optimální hloubku dřezu považujeme alespoň 20 cm. Mělčí si mohou pořídit domácnosti s myčkou, i tam ale vždy všechno nádobí neposkládáte. Mytí v dřezu se časem nevyhnete. Dobře si promyslete, jestli chcete do linky zapustit oválný dřez nebo ten obdélníkového tvaru. Dejte si hlavně pozor, aby velikost dřezu odpovídala velikosti dřezové kuchyňské linky. 

Co znamená horní a spodní montáž

Promyslete si, kde na lince se bude dřez nacházet. Neměl by být v blízkosti varné desky, špinavá voda nebo saponát se totiž může snadno dostat do vařeného jídla. Neinstalujte ho ani vedle ledničky nebo stěny, a to pro dostatečný prostor na manipulaci s dvířky ledničky například. Samotný dřez má pak hned několik variant pro montáž:

Horní montáž

Jde o nejčastější verzí montáže. Jde o montáž na pracovní desku s pomocí silikonu. 

Spodní montáž

Dá vám klid od nekonečných drobečků kolem obvodu dřezu. Vše perfektně uklidíte bez jediné chybičky, protože nevznikají žádné přehyby.

Montáž do roviny 

U téhle varianty potřebujete vyfrézovat drážku do kuchyňské desky. Do ní se dřez zapustí. S pracovní deskou pak tvoří jednu čistou linii.

Montáž na desku

Při montáži na desku, stejně jako u předchozí varianty, je dřez zasazený do předem vyfrézované drážky, není ale zasazený do roviny. Dřez přesahuje plochu pracovní desky jen pouhou tloušťkou svého plechu. 

Co dalšího při nákupu zvážit

Nástěnná nebo stojánková kuchyňská baterie

Stojánková vodovodní baterie se instaluje přímo v kuchyňské lince, nebo na ploše dřezu. Nástěnné se instalují přímo na zeď. Chromované, granitové, se sprchou - v našem sortimentu najdete široký výběr v sekci dřezové baterie

nabízí značka Grohe a její systém Red. Jedná se o speciální dřezovou baterii, která vám v okamžiku připraví filtrovanou vlažnou vodu i tu vařící. Přečtěte si více o kuchyňském systému Grohe Red

Velikost výtokového otvoru

U produktu najdete obvykle dvě nejčastější varianty výtokového otvoru. Prvním je 31/2 ventil a druhým 11/2 ventil. Ten druhý je starším typem, výpusť má u něj průměr 6 cm. Ta se uzavírá gumovým ventilem. Novější dřezy jsou vybaveny vpustí o průměru 92 mm (ventil nese označení 31/2). 

Přepadový otvor proti přetečení dřezu

Asi každému z nás se někdy stalo, že při napouštění vany zapomněl na čas. Vana by tak, nebýt šikovného přepadového otvoru, přetekla. Stejným prvkem můžete vybavit i dřez v kuchyni, nejde o nic neobvyklého. Přepadový otvor udržuje hladinu vody v přesné maximální výšce tak, aby dřez nepřetekl. Tahle vychytávka se hodí i pro rodiny s dětmi.  Ty chtějí nadšeně pomáhat s nádobím, a tak do napuštěného dřezu kolikrát v nestřeženém okamžiku ponoří nádobí, které vytlačí přebytečnou vodu.

Drtič kuchyňského odpadu  

Jde o šikovného pomocníka, který se postará o likvidaci organického odpadu ve vaší kuchyni. Malý elektrický přístroj, který je umístěný ve skříňce pod dřezem na jeho výtokovém otvoru. Rozdrtí veškerý organický materiál na miniaturní částečky, které spolu s vodou tlakem vžene do odpadního potrubí a následně do kanalizace. Obvyklá doba drcení je 5-10 vteřin. 

Potřebujete s výběrem kuchyňského dřezu poradit? Zavolejte nám na 477 477 047.

2022-11-23 10:19:06

Další články

Co rozhoduje při výběru dřezu do kuchyně

23/11/2022
Jak vybrat kuchyňský dřez Nedílnou součástí kuchyňské desky je dřez. Ten vám musí vyhovovat z praktického hlediska na sto procent. Jde o velmi zatěžovanou část vybavení kuchyně, která musí něco vydržet. Dřez by se vám měl na první pohled i líbit a l… (Číst více)

Tipy na barevné kombinace v koupelně

09/11/2022
Tipy na barevné kombinace v koupelně  Nudí vás bílá? Zapojte do interiéru koupelny barvy, které jí dodají život. Barevná kombinace se vám bude líbit i po letech, pokud budete dodržovat několik námi doporučených rad. Pravidlo tří barev  Použijte pr… (Číst více)

Jak zařídit kuchyň v retro stylu

03/11/2022
Jak zařídit kuchyň v americkém retro stylu  Dnešní svět je plný umělé inteligence, technologických vychytávek a nepřetržité online komunikace. Chcete si od toho doma odpočinout? Zařiďte si kuchyň v pohodovém retro stylu, kde vypnete raz dva. Kuchy… (Číst více)

Paneláková koupelna nemusí být umakartová

27/10/2022
Paneláková koupelna nemusí být jen umakart I dnes žije na sídlištích stále kolem tří milionů Čechů. Řada z nich už svůj byt rekonstruovala, a to včetně koupelny. Ve starších, třeba zděděných, bytech ale na umakartové jádro pořád narazíte. Proč byla … (Číst více)

Načítám...