Dřevěná koupelna

Dřevěná koupelna

Dřevěná koupelna - zásadní je volba dřeva a správná péče

Kombinace dřeva a vlhkosti je pro většinu z nás recept na katastrofu. S pečlivým zpracováním detailů a promyšleným výběrem druhu dřeva jde ale naopak o ideální materiál pro každé místo. Dřevo je organické, má krásný přirozený vzhled a hřeje na dotek - narozdíl od chladného pocitu z dlaždic. Tohle spojení s přírodou nám poskytuje harmonii a pohodu. Proto má dřevo v koupelnách svůj prostor stále častěji. 

Jak vybrat dřevo do koupelny

Ať už je podlaze, pod umyvadlem na desku nebo dokonce ve sprše, může být stoprocentně funkční a voděodolné. Hodně závisí na následujících bodech:

Povrchová úprava je základ

Proč není například dřevěné umyvadlo nesmysl? Dřevo, ze kterého se vyrábí, totiž prochází rozsáhlou úpravou, aby co lépe odolávalo působení vody. Jde obvykle o speciální vrstvu tmelu, případně laku, nebo barev. 

Typ dřeva rozhoduje

Některé druhy dřeva jsou méně náchylnější k poškození vodou. Takovým je například teak, který se stal v posledních letech navíc cenově ještě dostupnějším. Do koupelny se hodí taky dub nebo bambus. 

Pravidelná péče je nutností

Vyšší investice do dřevěné koupelny si žádá i pravidelnou péči o její špičkové materiály. Rychlé každodenní čištění a pravidelná údržba vedou k zachování voděodolnosti dřeva. 

Dřevěné obklady do koupelny

Chcete dřevo využít pro povrchovou úpravu stěn, podlahy, nebo na strop? Zásadní je odvětrávání výkonným ventilátorem. Ten chrání dřevo a sníží pravděpodobnost růstu plísní. Dřevo musí být pokryté speciálním druhem tmelu. Odborníci doporučují před instalací dřeva nanést vrstvu dehtového papíru. 

Dřevěná podlaha

Největším tabu bývá při používání dřeva v interiéru právě podlaha koupelny. Je důležité pravidelně kontrolovat vrstvu polyuretanu na jeho vrchním nátěru. Jde o první obrannou linii proti problémům s vlhkostí. Jak poznáte, že nechrání na sto procent? Kápněte na ni malé množství vody. Ta by měla zůstat na povrchu. Pokud se potopí, víte, že další vrstvu polyuretanu musíte nanést co nejdříve. Důležité je pečlivé utěsnění okrajových spár spárovací hmotou

Dřevěná deska pod umyvadlo 

Dynamická souhra bohatě strukturované přírodní desky ze dřeva s hladkým keramickým umyvadlem a kovovou vodovodní baterií vytvoří úžasný střed celé koupelny. Čím povrch dřeva ochránit od vody, zbytků zubní pasty a dalších nečistot? Tungový olej je jednou z přírodních možností. 

Dřevěná vana

Přijde vám, že jde o naprosto nepraktickou věc? Přitom Japonci vyrábějí dřevěné vany po staletí. Používají k tomu aromatická dřeva jako cedr nebo hinoki. Takovým vanám říkají ofuro. Vany z teaku a dalších variant dřeva jsou zase populární ve skandinávských zemích. Teak byl používán na palubách lodí pro svojí velkou odolnost vůči hnilobě. 

Dřevěná vana potřebuje pravidelnou péči. Po každém mytí ji opláchněte čistou vodou, a to proto, abyste odstranili zbytky mýdla. Jednou za pár měsíců ji musíte ošetřit lněným olejem.

Umyvadlo ze dřeva

Bambus je pro kontakt s vodou jako stvořený. Mrtvý bambus je na vodu zvyklý, nenasákne ji. Je navíc vhodný pro alergiky, protože neudržuje plísně, bakterie ani mikroby. Z bambusu bude vypadat skvěle i mýdlenka a různé dekorace. Umyvadlo může být i z jasanu. 

Při péči o dřevěné umyvadlo mějte na mysli, že se musíte vyvarovat čištění s drátěnkou, kartáčkem a dalšími pomocníky, kteří by mohli jeho povrch poškrábat. Vyhněte se také čištění chemií. Nic co je založené na kyselině nebo abrazivní složce sem nepatří. Čističe odpadů sypejte opatrně, aby nedošlo k žádnému kontaktu s povrchem umyvadla. Ideální je na čištění hladký hadr a mikrotenová utěrka.

Dřevěné doplňky do koupelny

Pokud se pořád bojíte pořídit vanu nebo umyvadlo ze dřeva, zaměřte se na doplňky ze dřeva. U nich vás tolik nebude trápit, pokud podceníte péči. Klasickou dlážděnou koupelnu může doplnit dřevěná rohož. Hodit se vám bude i masivní dřevěná stolička. Prádelní koš z proutí také splní vaši představu o dřevěném doplňku.

Jednoduché rady pro péči o dřevo

  • Měli byste ideálně setřít jakoukoliv stříkající vodu v koupelně. Díky tomu jí nedáte šanci, aby jakkoliv pronikla do dřeva.
  • Dbejte na to, aby se dřevo nedostalo do kontaktu s korozivními čistícími prostředky.
  • Proniknutí vlhkosti do dřeva zabráníte i tak, že pravidelně obnovujete u naolejovaného dřeva vrstvu oleje. To zajistí, že povrch nebude bobtnat a zůstane utěsněné. Bude také odpuzovat nečistoty.
  • Nezbytná je ventilace.

Rustikální koupelna vám bude dlouho sloužit a vy si v ní budete užívat každou chvíli. Nepodceňte pravidelnou péči a ušetříte si spoustu starostí.

2022-09-20 12:54:33

Další články

Vyberte perfektní umyvadlo do koupelny

20/01/2023
Vyberte si umyvadlo, které sedne vaší koupelně Na trhu je dnes hned několik variant koupelnových umyvadel. Při nákupu se zaměřte na materiál, ze kterého je, tvar, způsob instalace a v neposlední řadě celkový vzhled. Výběr neuspěchejte. Pětičlenná ro… (Číst více)

Skrytá elegance podomítkových baterií

13/01/2023
Skrytá elegance podomítkových baterií Vodovodní baterie zabudovaná pod omítkou působí velmi čistě a elegantně. Jde o moderní řešení způsobu instalace baterie pro interiéry, ve kterých chcete nechat vyniknout minimalistický design. Kromě svých esteti… (Číst více)

Kam s ručníky v koupelně

23/12/2022
Kam ukládat ručníky a osušky v koupelně Ručníky jsou nezbytností každé koupelny. To první, na co při nákupu myslíte, je jejich barva a materiál. Kam je ale v koupelně uložíte? V koupelně je pečlivé plánování úložného prostoru důležité o to víc tehdy… (Číst více)

Vybavte koupelnu stylovým nábytkem

09/12/2022
Vybavte koupelnu stylovým nábytkem  Při plánování koupelny přemýšlíte nejdřív nad tím, kam dáte sanitární keramiku a sprchový kout nebo vanu. Pak přichází na řadu rozmístění nábytku. Kromě designu, který se vám musí líbit, je nutné, aby zvolený ná… (Číst více)

Načítám...