Jak koupit záchodové prkénko

Jak koupit záchodové prkénko

Jak vybrat záchodové prkénko 

WC prkénka koupíte obvykle už jako součást záchodové mísy. Potřebujete prasklé nebo jinak poškozené sedátko vyměnit? Může se stát, že jeho značku už nedohledáte, nebo zjistíte, že ho výrobce delší dobu nevyrábí. Poradíme vám, jak koupit záchodové prkénko a co za vlastnosti navíc může mít. Bílé plastové prkénko není už dávno jediné řešení.

Jak změřit WC prkénko

Prvním krokem je pro vás zjištění rozměrů budoucího WC sedátka. Standardní totiž neexistují, každý výrobce má úplně jiné tvary a velikosti, které sedí jen na určitý typ toalety

Změřte si následující rozměry, díky tomu budete mít jistotu, že nevyberete špatně. Nespoléhejte na to, že rozměr nějak trefíte. Pokud nebude WC prkénko správně dosedat, nebude se vám na něm dobře sedět a v horším případě si můžete přivodit i úraz. 

   

A = rozteč, tedy vzdálenost od míst uchycení záchodového sedátka
B = šířka záchodového sedátka, vzdálenost mezi nejširšími vnějšími body
C = vnější délka záchodového sedátka
D = celková vnější délka WC sedátka od jeho závitů po okraj
E = šířka vnitřního prostoru WC sedátka
F = délka vnitřního prostoru WC sedátka

         Nechce se vám měřit všechno? Při nákupu jsou pro vás zásadní první tři body (A, B, C).

.

Montáž WC sedátka zvládnete sami

Jak namontovat záchodové prkénko? Zvládnete to hravě sami. K práci si připravte kombinačky a trochu mazacího oleje. Nejdřív budete muset odstranit to staré. Nechtějí utažené závity povolit? Zkuste na ně nanést trochu mazacího oleje. Po sejmutí starého sedátka celou mísu očistěte - sami uvidíte, že je to potřeba. 

Úchyty nového WC sedátka nasaďte do určených otvorů. Navlékněte těsnění nebo podložky pod závitové tyče. Našroubujte křídlové šrouby, ale nedotahujte je. Nejdřív si zkontrolujte, že máte sedátko vycentrované a správně sedí i podél obvodu mísy. Dotáhněte opatrně šrouby tak, abyste nepoškodili keramiku. 

Zaměřte se na materiál WC sedátka

Mezi nejlevnější a zároveň to nejefektivnější patří klasické plastové prkénko. Odolnější jsou ty z duroplastu, na výběr máte i toaletní prkénko z MDF desky nebo masivu. Elegantní je i materiál polyresin (jde o umělý pryskyřicový materiál), který nabízí různé barevné variace a je zároveň také velmi odolný. 

  • Plastové WC sedátko je tou nejlevnější variantou. Bude vám sloužit dlouho, u těch lehkých a tenkých hrozí prasknutí. 
  • WC sedátko z duroplastu je už stabilnější a odolnější, povrch bývá vybavený antibakteriální úpravou. 
  • Záchodové prkénko z MDF je další možností. MDF deska je přírodním materiálem, který se vyrábí bez použití lepidel. Vyhlazený povrch desky se pak upraví buď fóliováním (na desku se za tepla lisuje PVC fólie), nebo lakováním (používá se lesk i mat). 
  • Dřevěné záchodové prkénko - jeho základem bývá lakovaná deska HDF. Jedná se o vysoce zhuštěnou dřevovláknitou desku (například z dubového dřeva). 

WC sedátko s vlastností softclose 

Jak název napovídá, softclose je systémem pomalého sklápění WC sedátka. Díky tomu eliminuje nepříjemný zvuk, navíc prodloužíte životnost samotnému produktu. Především rodiny s dětmi ocení i to, že nehrozí úraz v podobě přibouchnutých dětských prstíků. 

Bidetová sedátka a ty další 

V našem e-shopu můžete vybírat sedátka nejen podle barvy a materiálu, ale také na základě jejich dalších praktických vlastností:

  • Dětské WC sedátko - Jednoduše ho umístíte na klasické prkénko, po použití odložíte stranou. Můžete pořídit i prkénko klasických rozměrů, ve kterém je už dětské sedátko integrované, po použití ho jednoduše vyklopíte nahoru. Dětské sedátko má menší otvor, proto je pro děti jeho používání příjemnější a pomůže s jejich prvními hygienickými návyky. 
  • Bidetová sedátka - Pokud zvažujete delší dobu nákup bidetu, ale nemáte v koupelně už prostor pro volně stojící zařízení, může být právě tohle řešením. Cenově dostupné je to, které disponuje pouze jednoduchým oplachem proudem vody. 

Nákladnější jsou pak taková sedátka například od značky Geberit, která připojíte do elektřiny a díky tomu využíváte hned několik funkcí. Mezi nimi například regulaci teploty vody i způsobu oplachu, možnost osušení a další nadstandardní funkce, jako třeba vyhřívané záchodové prkénko. 

  • Pro tělesně postižené a seniory - Jde o zvýšené sedátko na WC, které usnadňuje osobám se sníženou pohyblivostí dosednutí. Takové sedátko má také například zpevněné panty. Součástí mohou být podpůrná madla, která slouží jako důležitá opěra, na trhu najdete i mobilní madla k WC, která podpoří samostatnost handicapovaného.

Zařizujete koupelnu pro handicapovaného? Speciální sanitární keramiku, sedátko do vany a mnoho dalšího naleznete v naší nabídce pro vybavení bezbariérové koupelny.

2022-10-18 12:43:59

Další články

Je lepší sprchový kout s vaničkou nebo walk-in

30/11/2022
Sprchový kout s vaničkou nebo bez Moderním koupelnám dnes dominuje sprchový kout bez vaničky. Na první pohled působí v kombinaci se skleněnou zástěnou velmi elegantně. Stále ale existují koupelny s takovými dispozicemi, ve kterých je vanička vhodn… (Číst více)

Co rozhoduje při výběru dřezu do kuchyně

23/11/2022
Jak vybrat kuchyňský dřez Nedílnou součástí kuchyňské desky je dřez. Ten vám musí vyhovovat z praktického hlediska na sto procent. Jde o velmi zatěžovanou část vybavení kuchyně, která musí něco vydržet. Dřez by se vám měl na první pohled i líbit a l… (Číst více)

Tipy na barevné kombinace v koupelně

09/11/2022
Tipy na barevné kombinace v koupelně  Nudí vás bílá? Zapojte do interiéru koupelny barvy, které jí dodají život. Barevná kombinace se vám bude líbit i po letech, pokud budete dodržovat několik námi doporučených rad. Pravidlo tří barev  Použijte pr… (Číst více)

Jak zařídit kuchyň v retro stylu

03/11/2022
Jak zařídit kuchyň v americkém retro stylu  Dnešní svět je plný umělé inteligence, technologických vychytávek a nepřetržité online komunikace. Chcete si od toho doma odpočinout? Zařiďte si kuchyň v pohodovém retro stylu, kde vypnete raz dva. Kuchy… (Číst více)

Načítám...