Jak na detoxikační koupel

Jak na detoxikační koupel
Zajímáte se o možnosti detoxikace organismu? Jednou z účinných variant je očišťující koupel. Potřebujete k ní vhodné ingredience, plnou vanu teplé vody a nerušený čas jen pro sebe. Poradíme, jak na takovou očistnou koupel krok po kroku.
Význam detoxikační koupele pro zdraví
Očistné koupele jsou jednoduchým, účinným a hlavně velmi příjemným způsobem, jak podpořit kondici celého vašeho těla. Dokáží pomoci odvodu toxinů z těla, uvolní svaly, zlepší krevní oběh a odplaví stres. Pokud se jim budete věnovat pravidelně, může jít časem o vaši oblíbenou relaxační aktivitu, která vám pomůže doopravdy vnímat přítomný okamžik (tzv. mindfulness).
Proč je dobré detoxikovat tělo? Při tomto procesu dochází k odstraňování škodlivých látek (toxinů) pryč z organismu. Ty mohou pocházet z chemikálií, ovzduší, průmyslově zpracovaných potravin i ze stresu. Tělo je sice schopné zajistit odplavení většiny toxinů samo, klidná a vyrovnaná mysl, dobrá fyzická kondice a správně nastavená životní energie mu ale výrazně pomohou.
Pusťte se do očistné koupele, pokud chcete:
- Podpořit imunitní systém.
- Zvýšit pocit energie.
- Snížit možné bujení zánětů.
- Čistší pleť.
- Snížit hladinu stresu.
- Podpořit kvalitnější spánek.
Jak pomáhá detoxikace k odstranění škodlivých látek
Detoxikace podporuje přirozené funkce jater, ledvin, plic, kůže a trávicího systému. Tyto orgány se prostřednictvím procesů, jako je vylučování moči, dýchání, pocení a vyprazdňování, podílejí na vyplavování toxinů z těla. Posílení těchto procesů tedy pomáhá přirozené schopnosti těla očistit se a podpořit tak celkové zdraví a pohodu.
Příprava na detoxikační koupel
Základem takové koupele je vědět, jak vlastně funguje. Na samotné přípravě detoxikační koupele už není nic složitého. Základem jsou pečlivě vybrané ingredience podle vašich preferencí, vana plná teplé vody a alespoň třicet minut času, během kterého vás nebude nikdo rušit.
Účinky koupele
Taková koupel nabízí víc než pouze detoxikaci. Kromě odplavení škodlivých látek půjde taky o příjemnou relaxaci. K dalším benefitům může patřit omlazení pokožky, uvolnění svalů a úleva pro klouby. Pokud přidáte vonné oleje nebo bylinky, obohatíte se i o aromaterapii.
Ingredience pro očistnou koupel
Jaké ingredience byste měli pro takovou koupel použít? Záleží na tom, co od ní očekáváte. Epsomská a mořská sůl se hodí pro celkovou detoxikaci a uvolnění svalů, levandule s heřmánkem pomáhají zmírnit stres a navodit relaxaci. Jablečný ocet a aloe vera jsou skvělé pro omlazení pokožky, zázvor a rozmarýn přináší úlevu od bolesti kloubů. Eukalyptus s tea tree olejem se hodí pro podporu imunity a zázvor v kombinaci s mátou peprnou pomohou dobrému fungování trávicího traktu.
Tyto varianty vám níže ještě lépe popíšeme.
Detoxikační koupel s epsomskou solí
Pro solnou očistnou koupel doporučujeme zvolit epsomskou sůl. Je bohatá na hořčík, pomáhá uvolňovat svaly, zmírňovat záněty a zlepšovat krevní oběh.
Koupel s mořskou solí
Mořská sůl je plná důležitých minerálů, které podporují zdraví pokožky. Stimulují také průtok krve a pomáhají od svalového napětí. Mořská sůl navíc funguje jako přírodní peeling, odstraní starší šupinky pokožky a zanechá ji hladší.
Koupel s jedlou sodou
Jedlá soda pomáhá vyrovnávat pH pokožky, snižuje její kyselost a podráždění. Podporuje vylučování toxinů ven. Je vhodná i pro pokožku trpící ekzémem.
Koupel s jablečným octem
Jablečný ocet pomáhá obnovit přirozenou rovnováhu pH. Má také antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, které pomáhají čistit pokožku a předcházet infekcím.
Detoxikační koupel s bylinkami
Pro detoxikační koupel si také můžete zvolit různé bylinky, které mají zklidňující, protizánětlivé nebo antioxidační účinky. K velmi oblíbeným patří levandule, heřmánek či rozmarýn.
Jak dlouho by měla procedura trvat
Ideální délka trvání detoxikační koupele je 30 minut. Tato doba tělu stačí k tomu, aby vstřebalo všechny prospěšné látky, ale zároveň není příliš dlouhá a nedojde k podráždění nebo vysoušení pokožky.
Relaxace a dechová cvičení celé očistě pomohou
Detoxikační koupel je skvělou příležitostí pro zařazení relaxačních technik, na které jindy nemáte čas. Pro začátek vyzkoušejte meditaci, zaměřte se jednu minutu pouze na svůj dech. Přijde vám to jako krátká doba? Uvidíte, jak těžké je udržet hlavu od létajících myšlenek. Postupně můžete zkusit čas navyšovat.
Klidně si ke koupeli pusťe jen lehkou ambientní hudbu, oblíbené jsou také zvuky tzv. white noise. Můžete si otevřít knížku a doladit atmosféru pomocí tlumeného světla. Doporučujeme přidat i pár kapek oblíbeného esenciálního oleje.
Péče o tělo po očistné koupeli
Detoxikační koupelí to nekončí. Je potřeba na ni navázat šetrnou péčí o pokožku.
Nejlepší produkty pro péči o tělo po detoxikaci
Dopřejte svému tělo po takové koupeli péči s pomocí kvalitních produktů. Na vaší koupelnové poličce by neměl chybět hydratační krém, tělové mléko či máslo, hydratační pleťové sérum a pro občasnou aplikaci také přírodní oleje, jako je například arganový nebo mandlový olej.
Pokud jste koupel obohatili o peeling, měli byste využít toho, že je vaše pokožka připravena vytěžit maximum z péče, kterou jí dodáte. Dopřejte jí třeba přírodní výživu pro pleť s vitamínem C, aloe vera, kyselinou hyaluronovou, extraktem ze zeleného čaje nebo bambuckým máslem.
Přírodní výživa pro pleť po koupeli
Vaše pleť potřebuje po koupeli šetrnou péči. Proto vybírejte produkty s vysokým obsahem přírodních složek, které ji méně dráždí. Dejte si pozor na chemické konzervanty a také na parfemaci (syntetickou i přírodní) – to jsou totiž nejčastější zdroje podráždění.
Další tipy a triky pro očistu organismu
Pro detoxikaci těla toho samozřejmě můžete udělat ještě víc. Podpořte správné fungování vašeho těla vyváženým stravováním a pravidelným pohybem.
Zdravý životní styl je samozřejmě tím nejlepším, co můžete pro podporu svého těla udělat. Klíčem je zdravá strava, dobrý pitný režim, pravidelný pohyb a poctivý spánek. Pomáhá také, když se naučíte co nejlépe zvládat každodenní stres.
Doporučená frekvence detoxikačních koupelí
Pokud chcete opravdu nastartovat očistu těla (a milujete relaxační koupele), dopřejte si ji klidně každý týden (během něj maximálně dvakrát). Obvykle ale stačí taková koupel i jednou za dva týdny nebo jednou měsíčně.
Detoxikační koupele jsou příjemným způsobem, jak podpořit celkové zdraví a pohodu. Přinášejí řadu výhod pro tělo i vaši mysl. Tělo sice většinu detoxikace zvládne samo, ale podporu pomocí výše uvedených procedur nikdy neodmítne.
12. 08. 2024
Další články

Jak udělat z vany sprchový kout
Jak udělat z vany sprchový kout
Moderní domácnosti kladou v dnešní době stále větší důraz na praktičnost a efektivní využití prostoru. V koupelně, kde obvykle nebývá místa nazbyt, často řešíme, zda instalovat vanu nebo sprchový kout. Jak předělat va… (Číst více)

Jak správně nastavit splachování u WC mísy
Jak správně nastavit splachování u WC mísy a proč je to důležité
Správné nastavení splachování u WC mísy je jedním z nenápadných, a přitom jednoduchých způsobů, jak šetřit vodu, peníze a přírodu. Pokud při pořízení nové toalety tento krok zapomenete… (Číst více)

Jak na správné odvětrávání koupelny
Jak má vypadat správné větrání koupelny
Odvětrávání koupelny často podceňujeme, přitom je zásadní. Neodvětraná vlhkost totiž vede k tvorbě mikroorganismů a vzniku plísní, což kromě zdraví poškozuje i vybavení této místnosti. Jak tedy na správné větr… (Číst více)

Koupelnové sestavy: praktické řešení pro koupelnu
Koupelnové sestavy: praktický způsob, jak vybavit koupelnu
Pro nastartování vašeho dne i poslední přípravy před spánkem je pocit z koupelny zásadní. Má být klidným a uspořádaným prostorem, kde má každý kus vybavení svou jasnou funkci. Pokud nechcete… (Číst více)