Vyberte správné osvětlení do koupelny

Vyberte správné osvětlení do koupelny

Jak vybrat to nejlepší světlo do koupelny

Plánování světla v koupelně získává obvykle jen málo pozornosti. Přitom osvětlení koupelny je v domácnosti jedním z nejdůležitějších. Dokáže malou koupelnu opticky zvětšit a navodit dojem prostorného interiéru. Často bývá chybou to, že je instalované jen stropní svítidlo, které ale nemá šanci zajistit 100% výsledek. 

Precizní osvětlení vaší koupelny pomáhá vytvořit dokonalé místo pro relaxaci a načerpání důležité energie. Jde o místnost, ve které začínáte i končíte svůj den, věnujte jí proto pozornost. Umyvadlo, vana a sprchový kout vyžadují různé provedení osvětlení. 

Jak začít plánovat osvětlení koupelny

Doporučujeme začít od shora dolů. Nejprve se ujistěte, že má vaše koupena dostatečné stropní osvětlení, nebo přirozené světlo z oken. Poté naplánujte pracovní osvětlení kolem zrcadla. Zvažte také doplňkové osvětlení, to znamená světla u sprchy nebo vany, která osvětlí zákoutí a dodají koupelně atmosféru. Na konec nechte možnost osvětlení polic a noční osvětlení.

Zrcadlo s osvětlením je základ

Světlo u umyvadla bude vaším hlavním pracovním osvětlením. Jeho výběru věnujte nejvíce pozornosti, aby byla vaše péče o obličej co nejpřesnější. Na holení, make-up i tvorbu účesu potřebujete dokonale vidět. Častou chybou bývá osvětlení zrcadla jen ze stropu. To vrhá stín na obličej a ztěžuje každodenní přípravy v koupelně. Zaměřte se na vertikální svítidla namontovaná u pravé i levé strany zrcadla pro rovnoměrné svícení na obličej. Praktická je i zrcadlová galerka s osvětlením

Stropní světlo do koupelny

Toto osvětlení koupelny slouží jako náhrada přirozeného světla tam, kde chybí okna. Nejčastěji je dodáváno centrálním stropním svítidlem. Zkuste být kreativní a vyberte si závěsnou lampu nebo lustr. Ty se hodí především do venkovských koupelen, ale i těch v rodinných domech, samozřejmě jde o dobrou volbu i pro retro koupelny. Správné svítidlo může definovat celý interiér. Mělo by zvládnout vrhat světlo rovnoměrně do všech čtyř rohů vaší koupelny. 

Osvětlení sprchy a vany

V menších koupelnách, kde máte jen minimalistický sprchový kout, není potřeba instalovat samostatné světlo pro sprchování. Jinak doporučujeme zapuštěné světlo se skleněnou čočkou. Takto zapuštěná svítidla fungují dobře i nad volně stojící vanou nebo toaletou. Efektní jsou podhledové LED pásky.

Materiál osvětlení

Pokud jde o povrchovou úpravu osvětlení, mosaz a chrom nabízejí nadčasové provedení, které zapadne do většiny koupelen. Chcete si ušetřit starosti s výběrem? Vsaďte na ně. Pro dobrou orientaci v noci doporučujeme i speciální noční typ osvětlení. Ovládá se obvykle pomocí praktických senzorů pohybu. Jde o tlumené světlo, které vás v noci při návštěvě koupelny nebo toalety nevyruší z polospánku. Ideální je řešení pomocí LED pásek.

Jak vybrat správné žárovky do koupelny

Ostré bílé světlo vykreslí kontury pleti co nejpřesněji. Halogenové bodovky do koupelny jsou zlatý standard, se kterým nic nezkazíte. Pokud vybíráte LED žárovky, pro koupelnu volte co nejvyšší příkon, tedy 10W a více. Teplotu světla LED žárovky berte neutrální, 4000K. Taková barevná teplota se nejvíce podobá dennímu světlu. 

Dekorativní osvětlení polic 

Osvětlení polic a niky v koupelně je především dekorativní a slouží pro vytvoření atmosféry. Může zároveň plnit funkci jako noční, orientační světlo. Osvětlení nábytku v koupelně bývá nejčastěji řešeno pomocí LED pásků instalovaných v LED profilech. Doplňkové osvětlení detailů v koupelně vypadá efektně. 

Myslete na to, ať je osvětlení koupelny bezpečné

Při plánování světla v koupelně myslete vždy i na bezpečnost. Koupelnová stropní, nástěnná a doplňková světla mají svá jasná specifika, jen tak může být jejich používání bezpečné. Elektřina a voda se nesmí nikdy potkat, vždy se poraďte s profesionálním elektrikářem, než začnete řešit i ten nejjednodušší návrh osvětlení. 

Při výběru světel nepřehlédněte údaj o stupni ochrany. Ten dává vědět, jak vysoká je jeho ochrana před možným poškozením vinou vniknutí cizích předmětů (například právě vody). Označuje se IP kódem (IP = Ingress Protection), například IP21. První číslice za písmeny IP udává ochranu před nebezpečným dotykem a druhá zase stupeň ochrany proti vniknutí vody. Čím vyšší dvojčíslí, tím větší voděodolnost. V našem sortimentu najdete maximálně bezpečná světla s označením IP44 i více.

Celkový design koupelny musí s osvětlením působit stylově a propojeně. Vybírejte pečlivě také nábytek do koupelny a myslete i na detail v podobě sprchové či umyvadlové baterie

2023-03-22 11:03:17

Další články

5 nejčastějších chyb při rekonstrukci koupelny. Jak se jim vyhnout?

15/05/2023
Zařídit koupelnu není jen tak. Už při plánování se často dopouštíme mnoha přehmatů, které mohou mít celkem nepříjemné následky. Přečtěte si jedny z nejčastějších chyb v koupelně, kterých se lidé dopouští. 1. Malá koupelna, hodně vybavení Nesnažte s… (Číst více)

Co jsou termostatické baterie a jak fungují?

15/05/2023
Kolikrát se vám během sprchování v koupelně náhle změní teplota vody? Obvykle se při náhlém, neočekávaném (a nevítaném) proudu studené nebo horké vody, který naruší chvíli klidu a relaxace ve sprše, leknete. Termostatické baterie tomu zabraňují, prot… (Číst více)

Poradíme s výběrem elektronického bidetu

15/05/2023
Zvažujete nákup elektronického bidetu? Poradíme, který vybrat. Elektronický bidet dnes představuje nejvyšší možný stupeň precizní intimní hygieny. Pomáhá při léčbě hemeroidů i potížích se zácpou. Ocení ho senioři, lidé se zdravotním handicapem, ženy… (Číst více)

Koupelnové doplňky

15/05/2023
Koupelnové doplňky jsou klíčovým prvkem každé moderní koupelny. Nejen, že dokážou vylepšit vzhled koupelny, ale také mohou být velmi praktické a pomáhají udržovat koupelnu čistou a uklizenou. V tomto článku si představíme několik koupelnových doplňků… (Číst více)

Načítám...