Jak namontovat závěsné WC

Jak namontovat závěsné WC

Jak na montáž závěsného WC

Rozhodli jste se pro instalaci závěsného klozetu? Vypadá decentně, dobře se udržuje a systém splachování je elegantně schovaný pod omítkou. Při dodržení našeho postupu zvládnete instalaci závěsného WC sami. 

Kde začít

Rekonstruujete koupelnu? Budete se muset nejprve pustit do demontáže starého WC. Půjde nejspíš o volně stojící WC, které bylo v minulých letech v našich koupelnách nejpopulárnější. Jak na to?

Zbavte se vody v nádržce

Začněte tím, že uzavřete přívod vody. To uděláte rohovým ventilem na splachovací nádržce. Vyprázdněte nejprve WC nádržku s vodou spláchnutím a ujistěte se, že je opravdu prázdná.

Připravte si kýbl

Odšroubujte startou záchodovu mísu od podlahy. Drží ji na místě kromě šroubů i vrstva silikonu? Opatrně ji nařízněte, abyste neponičili dlažbu pod ní. Než ji začnete přesouvat, odpojte splachovací trubku a přesuňte nádržku. Mějte raději po ruce kýbl a hadry, kdyby začala někde vytékat zbytková voda. Pak už můžete odstranit klozet.

Ukliďte zbytek nečistot

Pak po sobě ukliďte. Očištěte zbytky silikonové spáry, prach a další nečistoty, které zůstaly na podlaze. Pokud máte nainstalovanou protihlukovou izolaci, také ji odstraňte.

Montážní prvek pro závěsný záchod

Pořiďte si rovnou závěsný WC set a ušetřete si starosti s hledáním jednotlivých komponentů. Sada pro závěsné WC obsahuje vše, co budete pro instalaci potřebovat. Díky montážnímu prvku si snadno vyberete výšku vašeho nového závěsného WC. Instalační modul pro závěsné WC dodáváme se splachovací nádržkou, venitem pro napouštění i vypouštění, kompletním upevněním pro keramiku, odpadním kolenem i komponenty pro ukotvení. Jak postupovat při instalaci montážního prvku?

 1. Postavte montážní prvek na určené místo.

 1. Stanovte požadovanou výšku. Pro lepší orientaci najdete na předstěnovém systému natištěné metrové pravítko. Označte s pomocí přesného skládacího pravítka požadovanou výšku. Obvyklá výška závěsného WC je 40 cm. U osob se sníženou pohyblivostí je vyšší.

 1. Nastavení výšky proveďte vespod u obou šroubení.

 1. Montážní prvek má svou součástí i 90° koleno pro odtok. To nelze přímo propojit s odpadní trubkou ve zdi. Ideální je, pokud montážní prvek postavíte trochu stranou od stávající odpadní trubky.

 1. Použijte další 90° koleno a zastrčením obou kolen do sebe propojte se stěnovým přípojem. Zkraťte montážní prvek pilkou na kov na správný rozměr. Jejich propojení pomůže, pokud konce namažete mazadlem. Nezbytnou součástí jsou příslušné těsnící kroužky.

 1. Přichází důležitá část instalace, která vyžaduje maximální pečlivost. Přívod vody pro zabudovanou splachovou nádržku musí být přesně utěsněný. Pozdější oprava obloženého prvku je totiž komplikovaná. Původní rohový ventil staré splachovací nádržky se nahradí 90° kolenem a připojovací hadicí.

Zazdění montážního prvku vestavěného záchodu

Obezdění závěsného záchodu do sádrokartonu je důležitou součástí montáže. Musíte si dát pozor na to, aby trubky vedoucí vodu správně těsnily a nosná část byla maximálně pevná pro budoucí používání.

 1. Ověřte si, že je montážní prvek dokonale instalovaný. Pusťte si na chvíli vodu a přesvědčte se, že nikde neuniká voda. Našroubujte závity a nasaďte montážní prvky. 

 1. Předstěnovou instalaci si nejdříve přesně po všech stranách změřte. Musíte zjistit velikost sádrokartonového obkladu. Pilkou vyřežte otvor pro tlačítkovou desku. K vytvoření otvorů pro závitové tyče sáhněte po vykružovacím vrtáku. Sádrokartonové desky montujte na čelní stranu ve dvou vrstvách, abyste měli jistotu stability a pevnosti. Zkontrolujte si, že výřez na ovládání splachovací nádržky sedí a i menší otvory mají svá místa správně. 

 1. Desky montujte vedle sebe. Deskové spoje a hrany na čele zatmelte. Zatmelte i všechny zbývající spáry. Tmel schne několik hodin. Předstěnu nakonec obložte vámi vybranými obklady do koupelny. 

Namontujte závěsnou WC mísu

Zajištění vestavěného záchodu není nic složitého. Důležité je správně změřit vzdálenost mezi zadní stranou klozetu a místem, kde má začínat obklad.

 1. Nasaďte na připojovací hrdlo gumové těsnění. Potřete ho doporučeným mazadlem a nasaďte jej na přípoj WC. Na trubce si označte čárkou, kam až sahá zadní strana závěsného klozetu. Vyjměte ji, nasaďte do stěnového přípoje a zase si zaznamenejte čárkou, kde začíná obklad. Prostor mezi oběma čárami označuje rozměr, o který budete muset připojovací hrdlo zkrátit. Stejně budete postupovat i u splachovací trubky. 

 1. Nasaďte obě trubky na WC.

 1. Přichází na řadu protihluková izolace. Instalovat ji musíte před přišroubováním WC Na stěnu. Použijte protihlukovou desku nebo zoubkovanou rychlomontážní pásku. Kromě hluku chrání stěnu a WC před poškozením při šroubování. 

 1. Nasaďte na klozet dvě závitové tyče, nasuňte plastovou a kovovou podložku na každou z nich. Vodováhou zkontrolujte, že je WC mísa ve vodorovné pozici. Pak je dotáhněte a nasaďte zakrývací krytky na matice. 

Montáž WC sedátka

Instalaci záchodového prkénka zvládnete jednoduše. Zkombinujte WC a bidetové sedátko, získáte závěsné WC s bidetovou sprškou. 

 1. Obě upevňovací hmoždinky zastrčte do zadních otvor na WC. Pak zasaďte držáky do hmoždinek. 
 2. Upevněte WC sedátko na oba držáky. Až bude toaletní prkénko přesně sedět, dotáhněte držáky šroubovákem a nasaďte zakrývací rozety. 

 1. Až budete mít sedátko finálně nasazené, vyspárujte WC u stěny sanitárním silikonem.

Nejste si jistí, jestli je závěsný WC komplet vhodný pro vaši koupelnu? Přečtěte si, jak vybrat závěsné WC a promyslete všechny možnosti.

2024-01-04 09:22:30

Další články

Vybavení moderní koupelny

23/02/2024
Vybavení moderní koupelny Toužíte po chytré koupelně, která splní všechna vaše přání? Moderní koupelnové vybavení to dokáže. Zajistí dlouhodobý komfort v koupelně a reaguje okamžitě na vaše individuální požadavky. V našem článku přinášíme tipy, jak … (Číst více)

Dvojité umyvadlo v koupelně má spoustu výhod

14/02/2024
Dvojumyvadla ušetří čas v koupelně Známe několik způsobů, kterými si každodenní čas v koupelně zpříjemnit. Mezi takové prvky vybavení patří dvojumyvadla. Vyřeší efektivně věčný problém obsazených koupelen a boje o umyvadlo během ranního shonu. Nejví… (Číst více)

Sprchové panely pro luxusní zážitek ve sprše

26/01/2024
Sprchové panely pro luxusní zážitek ve sprše Sprchový panel, označovaný také jako sprchová stěna nebo hydromasážní sprchový panel, je moderní a luxusní alternativou k jednoduché sprchové hlavici. Toto zařízení zahrnuje hned několik dodatečných funkc… (Číst více)

Zrcadlo s osvětlením do koupelny

18/01/2024
Zrcadlo s osvětlením je pečlivým pomocníkem při péči o pleť Osvětlení zrcadla v koupelně je praktická kombinace, která přesně plní svou funkci. Osvětlí vaši tvář a nevytváří žádné nežádoucí stíny. Správně směřované světlo vám usnadní každodenní péči… (Číst více)

Načítám...