Paneláková koupelna nemusí být umakartová

Paneláková koupelna nemusí být umakartová

Paneláková koupelna nemusí být jen umakart

I dnes žije na sídlištích stále kolem tří milionů Čechů. Řada z nich už svůj byt rekonstruovala, a to včetně koupelny. Ve starších, třeba zděděných, bytech ale na umakartové jádro pořád narazíte. Proč byla tahle náhražka zdiva v minulosti tak oblíbená a čím ji nejlépe nahradit? Co je dobré promyslet, než se do rekonstrukce takové koupelny pustíte? Na všechno odpovíme v následujícím článku. 

Proč byla umakartová koupelna tak oblíbená

Umakartové jádro nebylo ani tak oblíbené, jako cenově dostupné a jednoduché na výrobu.  Největší vlna výstavby domů z prefabrikovaných panelů odstartovala v Československu v 70. letech minulého století. Tehdy se snažil komunistický režim rychle reagovat na krizi v bydlení. Ve své době šlo o levné a moderní bydlení. 

Co je to umakart

Jde o druh laminátu. Při jeho výrobě se na sebe vrství několik papírových desek. Takto vytvořená vrstva se pokrývala dekorační vrstvou, obvykle v dekoru dřeva. Jeho výroba je rychlá, proto byl efektivní náhradou za klasické stěny. Dnes na něm vidíme hned několik nevýhod. Patří mezi ně:

- náchylnost k plísním,

- minimální zvuková izolace, 

- dosluhující životnost a to, že je prostě ošklivý.

Rekonstrukce umakartové koupelny

S plánováním rekonstrukce takové koupelny přichází na řadu hned několik praktických otázek. V koupelně bývá málo místa. Byl by dobrý nápad spojit ji s toaletou? Místo úzké vany se bude možná hodit víc sprchový kout? Pračku přesunout do kuchyně nebo úklidové místnosti a získat víc místa? Tyhle otázky zvažte dřív, než se pustíte do konkrétního plánování. 

Pomozte si 3D plánovačem koupelen

Při zadávání podkladů do plánovače berte v potaz i to, jak dlouho vám má nová koupelna sloužit. Rodina s dětmi využije víc vanu nebo kout s hlubokou sprchovou vaničkou. Domácnost se staršími členy bude zase chtít v paneláku sprchový kout bez vaničky

Profesionální firmy, které se rekonstrukcí koupelen zabývají na denní bázi, mají svoje triky, jak do malé koupelny vměstnat vanu, kout i pračku. A to tak, aby kolem nich zbyl i minimální nutný prostor pro manipulaci. Navíc se vyznají v různých předpisech a normách, které se během rekonstrukce musí dodržet. Nutná je i správně provedená hydroizolace, která laikovi zabere hodně času a práce. Výsledek nemusí být přesto stoprocentní. Při výběru profesionální a ověřené firmy si ušetříte spoustu starostí. 

Čím nahradit umakartové jádro

Umakartové příčky lze nahradit cihlami, tvárnicemi nebo sádrokartonem. Dnes se nejčastěji nahrazují příčkami z pórobetonových tvárnic. V obchodech jsou k dostání v několika šířkách. Jimi vytvořené zdi jsou dostatečně silné na to, abyste na ně zavěsili umyvadlo, skříňky, a další vybavení koupelny. Nejprodávanější jsou tvárnice Ytong, které mají i skvělé izolační vlastnosti, vysokou odolnost a pevnost. Dokáží také dobře pohltit vlhkost, to je v koupelně vždy vítaná vlastnost. Oceníte u nich i to, že jsou vyrobené z přírodních materiálů - nezatěžují proto životní prostředí. 

Rekonstrukce koupelny v paneláku bez vrtání 

Nechcete se dohadovat se sousedy, je pro vás složité sehnat stavební povolení, děsí vás nepořádek z vrtání do koupelny? Pokud u některé z těchto úvah souhlasně kývete, potěší vás to, že to jde i bez vrtání. Využít můžete při rekonstrukci speciální krytinu. Takové panely vypadají jako obkladačky a na první pohled působí vhodně. Od odborníků se ale bohužel stejně dozvíte, že tím problém s umakartovým jádrem jen zakryjete, ale nevyřešíte.

Tipy pro malou koupelnu 

Ani v malé panelákové koupelně se vany nemusíte vzdát. Kus místa se v ní dá naopak ušetřit vhodným umyvadlem do malé koupelny. Existuje i několik triků, kterými opticky koupelnu zvětšíte a dodáte jí na vzdušnosti. Přečtěte si jak doporučujeme zařídit malou koupelnu. 

2022-10-27 09:33:03

Další články

Co rozhoduje při výběru dřezu do kuchyně

23/11/2022
Jak vybrat kuchyňský dřez Nedílnou součástí kuchyňské desky je dřez. Ten vám musí vyhovovat z praktického hlediska na sto procent. Jde o velmi zatěžovanou část vybavení kuchyně, která musí něco vydržet. Dřez by se vám měl na první pohled i líbit a l… (Číst více)

Tipy na barevné kombinace v koupelně

09/11/2022
Tipy na barevné kombinace v koupelně  Nudí vás bílá? Zapojte do interiéru koupelny barvy, které jí dodají život. Barevná kombinace se vám bude líbit i po letech, pokud budete dodržovat několik námi doporučených rad. Pravidlo tří barev  Použijte pr… (Číst více)

Jak zařídit kuchyň v retro stylu

03/11/2022
Jak zařídit kuchyň v americkém retro stylu  Dnešní svět je plný umělé inteligence, technologických vychytávek a nepřetržité online komunikace. Chcete si od toho doma odpočinout? Zařiďte si kuchyň v pohodovém retro stylu, kde vypnete raz dva. Kuchy… (Číst více)

Paneláková koupelna nemusí být umakartová

27/10/2022
Paneláková koupelna nemusí být jen umakart I dnes žije na sídlištích stále kolem tří milionů Čechů. Řada z nich už svůj byt rekonstruovala, a to včetně koupelny. Ve starších, třeba zděděných, bytech ale na umakartové jádro pořád narazíte. Proč byla … (Číst více)

Načítám...