Paneláková koupelna nemusí být umakartová

Paneláková koupelna nemusí být umakartová

Paneláková koupelna nemusí být jen umakart

I dnes žije na sídlištích stále kolem tří milionů Čechů. Řada z nich už svůj byt rekonstruovala, a to včetně koupelny. Ve starších, třeba zděděných, bytech ale na umakartové jádro pořád narazíte. Proč byla tahle náhražka zdiva v minulosti tak oblíbená a čím ji nejlépe nahradit? Co je dobré promyslet, než se do rekonstrukce takové koupelny pustíte? Na všechno odpovíme v následujícím článku. 

Proč byla umakartová koupelna tak oblíbená

Umakartové jádro nebylo ani tak oblíbené, jako cenově dostupné a jednoduché na výrobu.  Největší vlna výstavby domů z prefabrikovaných panelů odstartovala v Československu v 70. letech minulého století. Tehdy se snažil komunistický režim rychle reagovat na krizi v bydlení. Ve své době šlo o levné a moderní bydlení. 

Co je to umakart

Jde o druh laminátu. Při jeho výrobě se na sebe vrství několik papírových desek. Takto vytvořená vrstva se pokrývala dekorační vrstvou, obvykle v dekoru dřeva. Jeho výroba je rychlá, proto byl efektivní náhradou za klasické stěny. Dnes na něm vidíme hned několik nevýhod. Patří mezi ně:

- náchylnost k plísním,

- minimální zvuková izolace, 

- dosluhující životnost a to, že je prostě ošklivý.

Rekonstrukce umakartové koupelny

S plánováním rekonstrukce takové koupelny přichází na řadu hned několik praktických otázek. V koupelně bývá málo místa. Byl by dobrý nápad spojit ji s toaletou? Místo úzké vany se bude možná hodit víc sprchový kout? Pračku přesunout do kuchyně nebo úklidové místnosti a získat víc místa? Tyhle otázky zvažte dřív, než se pustíte do konkrétního plánování. 

Pomozte si 3D plánovačem koupelen

Při zadávání podkladů do plánovače berte v potaz i to, jak dlouho vám má nová koupelna sloužit. Rodina s dětmi využije víc vanu nebo kout s hlubokou sprchovou vaničkou. Domácnost se staršími členy bude zase chtít v paneláku sprchový kout bez vaničky

Profesionální firmy, které se rekonstrukcí koupelen zabývají na denní bázi, mají svoje triky, jak do malé koupelny vměstnat vanu, kout i pračku. A to tak, aby kolem nich zbyl i minimální nutný prostor pro manipulaci. Navíc se vyznají v různých předpisech a normách, které se během rekonstrukce musí dodržet. Nutná je i správně provedená hydroizolace, která laikovi zabere hodně času a práce. Výsledek nemusí být přesto stoprocentní. Při výběru profesionální a ověřené firmy si ušetříte spoustu starostí. 

Čím nahradit umakartové jádro

Umakartové příčky lze nahradit cihlami, tvárnicemi nebo sádrokartonem. Dnes se nejčastěji nahrazují příčkami z pórobetonových tvárnic. V obchodech jsou k dostání v několika šířkách. Jimi vytvořené zdi jsou dostatečně silné na to, abyste na ně zavěsili umyvadlo, skříňky, a další vybavení koupelny. Nejprodávanější jsou tvárnice Ytong, které mají i skvělé izolační vlastnosti, vysokou odolnost a pevnost. Dokáží také dobře pohltit vlhkost, to je v koupelně vždy vítaná vlastnost. Oceníte u nich i to, že jsou vyrobené z přírodních materiálů - nezatěžují proto životní prostředí. 

Rekonstrukce koupelny v paneláku bez vrtání 

Nechcete se dohadovat se sousedy, je pro vás složité sehnat stavební povolení, děsí vás nepořádek z vrtání do koupelny? Pokud u některé z těchto úvah souhlasně kývete, potěší vás to, že to jde i bez vrtání. Využít můžete při rekonstrukci speciální krytinu. Takové panely vypadají jako obkladačky a na první pohled působí vhodně. Od odborníků se ale bohužel stejně dozvíte, že tím problém s umakartovým jádrem jen zakryjete, ale nevyřešíte.

Pokud jste tedy rozhodnuti vzít rekonstrukci z gruntu, nezbývá než připravit sebe i sousedy na několik dní nepříjemného hluku i na prach. Většina stavebních firem si s tím nejhorším nepořádkem poradí a základní úklid bývá součástí smlouvy. Zbytek zvládnete ideálně s průmyslovým vysavačem, běžnými úklidovými prostředky, rukavicemi a respirátorem. Vysavač lze běžně zapůjčit na omezenou dobu, ochranné pomůcky můžete zakoupit například v e-shopu české tradiční firmy Brudra.

Tipy pro malou koupelnu 

Ani v malé panelákové koupelně se vany nemusíte vzdát. Kus místa se v ní dá naopak ušetřit vhodným umyvadlem do malé koupelny. Existuje i několik triků, kterými opticky koupelnu zvětšíte a dodáte jí na vzdušnosti. Přečtěte si jak doporučujeme zařídit malou koupelnu. 

Tip na závěr:

Rekonstrukci vaší umakartové koupelny si můžete zafinancovat hypotékou či úvěrem, který si porovnáte u některého porovnávače půjček.

27. 10. 2022

Šárka Žáková
Již 10 let se profesionálně věnuji koupelnovému vybavení. Na začátku mé kariéry jsem měla na starosti i reklamace, což mi poskytlo cenné zkušenosti a pochopení složitosti oboru. Nyní se zaměřuji na péči o velkoobchodní klienty a psaní článků pro náš magazín.

Jsem zastánkyní názoru, že kombinace krásy a funkčnosti je klíčová pro každou koupelnu. Mám radost ze čtenářů, kteří se některé z mých tipů rozhodli ve své koupelně zrealizovat. Věřím, že každý čtenář našeho magazínu si zaslouží koupelnu svých snů. Jsem tu, abych pomohla tuto vizi uskutečnit.

Šárka Žáková, vaše průvodkyně tipy pro vybavení koupelny.

Další články

Jak vybrat předložku do koupelny

28/05/2024
Jak vybrat koupelnovou předložku Dobře vybraná předložka rozzáří koupelnu, udrží vaše nohy v suchu a ochrání vás před uklouznutím. Vybírat můžete z různých kombinací materiálů, stylů i barev. Poradíme vám, který materiál se hodí k vám domů. Rozměrov… (Číst více)

Koupelnová baterie může být i ozdobou

24/04/2024
Vodovodní baterie do koupelny může být ozdobou  Vodovodní baterie, kdysi jen ryze funkční vybavení k regulaci toku vodu, se staly důležitými designovými prvky dnešních koupelen i kuchyní. Taková baterie upoutá pozornost vašich hostů na první pohled.… (Číst více)

Jak vybrat kvalitní sprchový box

09/04/2024
Jak poznáte kvalitní sprchový box Hledáte kompaktní systém, který bude mít veškeré potřebné vybavení sprchového koutu? Zaměřte se na možnost nákupu sprchového boxu. Odpadne vám spousta starostí s instalací. Získáte kompletní sprchový kout včetně van… (Číst více)

Vyberte si do koupelny ideální sprchovou vaničku

20/03/2024
Jak vybrat ideální sprchovou vaničku Chcete do vaší koupelny instalovat sprchový kout s vaničkou? Na výběr máte různé možnosti pro tvar sprchové vaničky i materiál, ze kterého bude vyrobená. Při rozhodování byste měli vzít v úvahu nejen design, ale … (Číst více)

Načítám...