Vyberte perfektní umyvadlo do koupelny

Vyberte perfektní umyvadlo do koupelny

Vyberte si umyvadlo, které sedne vaší koupelně

Na trhu je dnes hned několik variant koupelnových umyvadel. Při nákupu se zaměřte na materiál, ze kterého je, tvar, způsob instalace a v neposlední řadě celkový vzhled. Výběr neuspěchejte. Pětičlenná rodina bydlící ve starším domě bude mít na umyvadlo v koupelně jiné požadavky než singles ve svém designovém loftovém bytě. Ať už provádíte velkou rekonstrukci, nebo se vám to staré umyvadlo prostě omrzelo, dejte si na čas. Poradíme, na jaké základní parametry se zaměřit. 

Druhy umyvadel

Než si posvítíme na přesné typy umyvadel, rozdělíme si nejdřív dva základní typy. Buď umyvadlo zakomponujete do nábytku (skříně), nebo ho umístíte samostatně. Podle čeho vybírat dále?

Závěsné umyvadlo

Obvykle jde o umyvadlo s nohou, a to proto, aby zakrylo odpad a přívodní potrubí. Jde o klasickou variantu, která je v našich domácnostech po desetiletí. Nic s ním nezkazíte.

Zápustná umyvadla do desky

Potěší vás jejich elegance a praktičnost. Dejte si jen pozor, aby veškerý kontakt s deskou byl maximálně utěsněný. Vyhnete se tak zatékání a  s tím spojenými nepříjemnostmi. 

Polozápustná umyvadla

Jak už název napovídá, jde o podobnou variantu jako u přechozího typu. Jen je do desky zapustěné umyvadlo zhruba v polovině. 

Umyvadla na desku

Umyvadlo na desce, ta slouží jako praktický odkládací prostor. U těchto typů doporučujeme vybírat pečlivě design. K dispozici jsou kruhová, oválná, hranatá i jiná originální umyvadla. Vynikne i materiál, kromě keramiky můžete vybrat umyvadlo skleněné nebo kamenné.

Dvojumyvadla

Početnější rodiny ocení při ranním shonu dvojumyvadlo, která významně zrychlí každodenní hygienu a zaručí ranní včasný odchod do práce i školy. 

Umývátka 

Skromná varianta umyvadla, která se využívá nejčastěji na toaletu tam, kde je WC a koupelna zvlášť. Praktická jsou rohová umývátka, která si vystačí s minimem místa.

Tvar umyvadla

Dlouhodobě jsou nejpopulárnější umyvadla oblého tvaru. Dohání je ale hranatá umyvadla, která vídáme v koupelnách stále častěji. Vybírat můžete i elipsy, čtvercová umyvadla, obdélníková a další. 

Rozměr a umístění

Nad umyvadlem byste si měli pohodlně umýt ruce, a to až téměř po lokte. Mít možnost si k němu pohodlně stoupnout, to znamená nechat aspoň 80 cm volného prostoru před umyvadlem. Co se týče jeho výšky, mělo by být asi v 85 cm. Pomůckou pro stanovení správné výšky je to, že by vám při mytí neměla voda stékat k loktům.

 

  • Standardní umyvadlo má šířku 50-65 cm a hloubku kolem 42-50 cm. Tenhle typ umyvadel je nejběžnější.
  • V malých koupelnách si vystačíte se šířkou 50-55 cm. 
  • V prostorově velkorysých koupelnách si zase můžete dovolit modely se šířkou 80-100 cm a nebo klidně rovnou dvojumyvadlo. 
  • Pro toaletu se hodí nejvíce umývátka, která si vystačí jen s nejmenším možným prostorem. Tím je šířka kolem 35 cm a hloubka od 22 cm. 

Materiál umyvadla

Tradiční koupelnová umyvadla jsou vyrobená z keramiky. Jsou odolná, pevná a taky docela těžká. Jde ale o spolehlivý materiál, který vydrží roky v bezchybném vzhledu. Mezi další oblíbené materiály patří nerezová ocel, kámen a sklo. 

Osvědčená keramika

Léty vyzkoušený materiál, jehož výhodou je cenová dostupnost a odolnost. Navíc se jednoduše udržuje, protože má hladký povrch. 

Skleněné umyvadlo 

Může být broušené, barevné, nebo pískovcové. Jde o skvělou variantu při instalaci umyvadla na desku. Je vždy tvrzené, proto je extrémně pevné. Pokud by se při pádu na zem rozbilo, nečekejte drobné střepy ale jen malé kousky s minimem ostrých hran. 

Umyvadlo z kamene

Potěší milovníky přírodních materiálů. Kamenné umyvadlo může být ze žuly, mramoru, pískovce, onyxu nebo dokonce zeleného nefritu. Žilkování a drobné důlky jsou charakteristické rysy, které dělají takové umyvadlo jedinečným. Kámen je porézní a vyžaduje speciální péči. Minerální usazeniny, jako třeba sůl do koupele nebo mýdlo, mohou ovlivnit povrch kamene. Kamenné umyvadlo není tou nejlepší volbou pro koupelny, kde je velký provoz.

Dřevěné umyvadlo

Bývají obvykle vyrobené z teaku, všestranného a tvrdého dřeva, které je navíc ceněné pro svou krásu a pevnost. Nedává vám dřevěné umyvadlo smysl? Nebojte, teak je přirozeně velmi odolný vůči plísním, houbám a snadno se čistí. Jen mějte na paměti, že všechny druhy dřeva časem tmavnou. Můžete proto čekat, že se barva vašeho umyvadla léty změní. 

Nerezové umyvadlo

Nerezová ocel je vyhledávaná především v kuchyních, svoje místo může mít i v koupelně. Odolává efektivně bakteriím, je odolná vůči skvrnám. Při čištění se vyhýbejte abrazivním prostředkům. Mezi další oblíbené kovové alternativy patří měď a nebo leštěný bronz. 

Co dalšího promyslet před nákupem

Před pořízením nového umyvadla promyslete, jak bude řešený způsob připojení vodovodních baterií a odpadu. Mohou být ve zdi, nebo zapuštěná v umyvadle.

K umyvadlu vyberte i vodovodní baterii

Umyvadlovovou baterii používáte několikrát denně, měla by proto být praktická a zároveň tvořit kompaktní dojem. Můžete sáhnout po osvědčené pákové chromované klasice, nebo zvolit černou nebo měděnou baterii. Pro koupelny v retro stylu se vám určitě zalíbí klasická kohoutková baterie, nevšední koupelnu zase podpoří černá vodovodní baterie. Luxusně vypadají umyvadlové baterie na podlahu od značky AXOR. K umyvadlu na desku se zase hodí vysoká stojánková baterie.

2023-01-20 09:23:50

Další články

Jak zařídit bezpečnou koupelnu pro děti

03/02/2023
Jak zařídit bezpečnou koupelnu pro děti Samostatná dětská koupelna je ve většině domácností nemožná. Proto se zaměříme v následujícím článku na dodatečné vybavení původně “dospělácké” koupelny. Taková splňuje potřeby dospělých, zároveň je praktick… (Číst více)

Bambusový nábytek do koupelny

27/01/2023
Bambus do koupelny patří, vytvořte oázu odpočinku Ať už koupelnu kompletně přestavujete, nebo jen provádíte drobné úpravy, materiály, které zvolíte, mají velký vliv na její celkový vzhled. Hledáte pevné a funkční materiály, nebo raději ty stylové a … (Číst více)

Vyberte perfektní umyvadlo do koupelny

20/01/2023
Vyberte si umyvadlo, které sedne vaší koupelně Na trhu je dnes hned několik variant koupelnových umyvadel. Při nákupu se zaměřte na materiál, ze kterého je, tvar, způsob instalace a v neposlední řadě celkový vzhled. Výběr neuspěchejte. Pětičlenná ro… (Číst více)

Skrytá elegance podomítkových baterií

13/01/2023
Skrytá elegance podomítkových baterií Vodovodní baterie zabudovaná pod omítkou působí velmi čistě a elegantně. Jde o moderní řešení způsobu instalace baterie pro interiéry, ve kterých chcete nechat vyniknout minimalistický design. Kromě svých esteti… (Číst více)

Načítám...