Jak se starat o ložiskové pojezdy

Jak se starat o ložiskové pojezdy

U sprchových koutů, které mají dveře s posuvným mechanismem, jsou ložisková kolečka/pojezdy nedílnou součástí výrobku. Právě jejich špatná údržba je nejčastější poruchou, a proto se podíváme jak na to.  
Zde přikládáme odkaz, jak se starat o kouty a dveře všeobecně. 

Prvním znamením, kdy je potřeba se na pojezd zaměřit, je tuhý chod 

Pokud je ložisko v pojezdu nemazané, jeho chod se sníží.  Tento problém se více projevuje na spodních pojezdech, jelikož voda k nim stéká a vodní kámen se pak na pojezdu i ve vodící části usazuje. V kolečkách navíc zůstávají i zbytky sprchových gelů a šamponů. 
Ale samozřejmě je potřeba myslet i na horní pojezdy. 

Problém jsou i méně používané sprchové kouty, například na chatě nebo v druhé koupelně, tam ložisko odejde ještě rychleji. Zde se usadí vodní kámen snadněji.

Pak už jen stačí, abyste více zabrali, a pojezd se poškodí.  

Jak se tedy o pojezdy starat?

Základem je pravidelné mazání. Zde doporučujeme lékařskou vazelínu, která díky svému využití neobsahuje látky, které poškodí povrch výrobku a pojezdu. 
Plus samozřejmě správné seštelování, které musí od prvního dne zajistit snadný a tichý chod. 

Ale jak často mazat? Zde platí, že častější mazaní není na škodu. Samozřejmě to poznáte na chodu dveří, otevírání je tužší, ale mělo by stačit alespoň jednou měsíčně. 

Stačí výše zmíněnou vazelínu nanést a dveřmi několikrát zavřít a otevřít, aby se dostala do celého pojezdu a vodící lišty.

Životnost udržovaných a zanedbaných ložisek

Špatná údržba ložisek se nejčastěji projeví zhruba po roce až po roce a půl. Což vede k řešení v rámci reklamace, ale ze strany výrobců je vyřízení často záporné. Závada se sice přisuzuje kvalitě ložisek, ale bližší posouzení ukáže na zanedbanou údržbu – kolečka jsou od vodního kamene a chod je zatuhnutý. Případně špatné seštelování, které vede k nepřirozenému chodu a ložisko je více namáháno. 

Ale pravidelné mazání a odstraňování vodního kamene může životnost pojezdů prodloužit. Skutečná doba se samozřejmě liší. 

2023-02-01 10:35:53

Další články

Údržba odtokového žlabu a roštu

07/10/2023
Žlab pravidelně kontrolujte a čistěte. Odpadní systém je díky sifonu možno čistit jak mechanicky (až do stupačky) tak i chemicky. POZOR na konstrukci žlabu nesmí být chemie použita. Údržba se provádí běžnými mycími a čisticími prostředky, určenými pr… (Číst více)

Jak pečovat o kuchyňský dřez

09/05/2023
Při správné péči a dodržováním tipů pro údržbu si můžete svůj dřez užívat ještě déle. Používejte měkké houbičky nebo hadříky Nedoporučujeme zejména čištění hrubými houbami, drátěnkou, čisticími prostředky na stříbro nebo abrazivními prášky. K čišt… (Číst více)

Jak pečovat o sprchové kouty

05/04/2023
Každý výrobce sprchových koutů a dveří má vlastní způsob jak se jejich výrobkům věnovat. Co výrobce, to jiný materiál a technologie, je tedy nutné se řídit jejich návody. Zaměřili jsme proto na několik základních pravidel na čistění a údržbu, které p… (Číst více)

Jak správně pečovat o koupelnový nábytek

07/02/2023
Jak správně pečovat o koupelnový nábytek Aby vám koupelnový nábytek vydržel co nejdéle, je potřeba mu věnovat potřebnou péči a pozornost. Správnou péčí můžete znatelně prodloužit jeho životnost. V první řadě je důležité při zařizování koupelny dbát… (Číst více)

Načítám...