Jak na správné odvětrávání koupelny

Jak má vypadat správné větrání koupelny
Odvětrávání koupelny často podceňujeme, přitom je zásadní. Neodvětraná vlhkost totiž vede k tvorbě mikroorganismů a vzniku plísní, což kromě zdraví poškozuje i vybavení této místnosti. Jak tedy na správné větrání koupelny v paneláku či rodinném domě? A co dělat, pokud nemáte okno v koupelně? Pojďme si představit možnosti i principy správného větrání koupelny.
Po horké koupeli může vlhkost v koupelně dosahovat až 100 %, tedy dvojnásobku optimální vlhkosti. Zkondenzovaná vodní pára proniká do stěn, kde se usazuje, což se časem začne projevovat zápachem a vznikem plísní. Takové prostředí plné sporů a bakterií ničí vybavení koupelny (obklady, dlažbu, sanitu i další – např. plesnivění ručníků, rezivění kovových materiálů apod.) a ohrožuje zdraví. Zejména u dětí či citlivých jedinců se mohou začít projevovat alergie, problémy s dýchacími cestami, bolesti hlavy či únava.
Jak poznat nadměrnou vlhkost v koupelně
Koupelna je místností se specifickým mikroklimatem – vzhledem k vyšší teplotě (optimálně 21–25 °C) se po horké sprše či koupeli promění v parní saunu s vysokou vlhkostí. Přitom ani v koupelně by vlhkost neměla překročit 40–50 % – již při 60% vlhkosti se totiž daří plísním. Při koupeli se však vlhkost zvyšuje na 80–100 %, proto je třeba ji co nejrychleji odvést, tedy účinně vyměnit vzduch v místnosti.
Vlhkost v koupelně lze sledovat pomocí vlhkoměru. To, že je vlhkost v koupelně vysoká, poznáte ale i dle toho, že kapky vody, jež se objeví na obkladech či nábytku po sprchování, nebo vlhkost z oroseného zrcadla nemizí ani několik desítek minut po sprchování.
Dalším signálem nadměrné vlhkosti bývá nepříjemný zápach v koupelně. Na vině zápachu však mohou být i jiné zdroje, jako je např. záchodová mísa, ucpaný odpad v umyvadle/sprše aj. Proto je důležité nejprve v koupelně důkladně uklidit, odstranit všechny možné zdroje zápachu, a pokud nic z toho nepomůže, lze hledat vinu v nadměrné vlhkosti a nedostatečném větrání koupelny.
V tom nejhorším případě se nadměrná vlhkost začne projevovat mokrými fleky na zdech či vznikem plísní.
Povinnost větrat koupelnu je stanovena zákonem
Kromě toho, že je větrání koupelny nezbytné pro zdraví, je dobré vědět, že povinnost odvětrávat koupelny bez oken je dána i zákonem, konkrétně normami DIN 18017 a ČSN EN 15665/Z1, které stanovují objemový průtok 50 m3 vzduchu za hodinu. Na toto je třeba myslet zejména při větrání koupelny v paneláku, které často nemají vlastní okno.
Máte-li v koupelně umístěn plynový kotel, měli byste jejímu větrání věnovat extrémní pozornost. Pro spalování plynu je totiž potřeba čerstvý vzduch – nemá-li kotel k dispozici dostatek kyslíku, nemusí probíhat spalování správně a může se tvořit oxid uhelnatý, plyn bez barvy a zápachu způsobující otravu (ne nadarmo se mu říká tichý vrah). V žádném případě proto nezakrývejte větrací mřížku. Máte-li dvoufunkční kotel pro ohřev vody a ústřední vytápění s otevřenou spalovací komorou, musí být přívod čerstvého vzduchu zajištěn zvláštním přívodem zvenčí.
Přirozené vs. nucené větrání
V koupelnách, kde je k dispozici okno, je větrání jednoduché – můžete se spolehnout na přirozené odvětrání. Přesto však tento způsob mnohým lidem nevyhovuje, a to zejména kvůli pomalému větrání a studenému vzduchu v zimních měsících. Proto se často přistupuje i v koupelnách s oknem k nucenému větrání, běžnému zejména pro větrání koupelny v paneláku. Nucené větrání je vhodné používat i jako doplněk k přirozenému větrání.
Pro nucené větrání se používají různé systémy:
Větrání pomocí ventilátoru
Klasikou nucené ventilace koupelny je výkonný ventilátor, který odvede vlhký a znečištěný vzduch. Ventilátory navíc odvádějí i alergeny a zabraňují jejich šíření, proto je větrání pomocí nich efektivnější než větrání oknem, které rozvíří prach a může dráždit alergiky.
Vzhledem k tomu, že existuje mnoho typů, je třeba vědět, jaký vybrat ventilátor do koupelny, a to s ohledem na velikost místnosti, délku trasy ventilačního potrubí, hlučnost (optimálně do 20 dB, max. 40 dB) a výkon zařízení – ventilátor by měl být schopen vyměnit vzduch v koupelně cca 6–8krát/hod. Potřebný výkon stanovíte vynásobením objemu místnosti (Š x V x D) koeficientem výměny vzduchu (tj. 6 až 8).
V závislosti na typu se ventilátor instaluje do otvoru na stropě nebo na zdi těsně pod stropem. Umístěn by měl být co nejdál od vstupních dveří, vhodné je použít jeden ventilátor v koupelně a druhý přímo ve sprchovém koutu (ten musí mít vzduchotěsný kryt a napětí max. 12 V).
Pokud máte v koupelně umístěn plynový kotel s otevřenou spalovací komorou, je použití ventilátoru zakázané – mohl by nasávat výfukové plyny a omezovat přívod čerstvého vzduchu.
Pozor na přívod vzduchu
Vzhledem k tomu, že ventilátor vzduch pouze odvádí, je třeba zajistit i přívod čerstvého vzduchu. Pokud nemáte v koupelně okno a nelze využít (mikro)ventilaci, umístěte do dveří do koupelny větrací mřížku, aby mohl proudit vzduch z ostatních místností, případně nechávejte do koupelny otevřené dveře.
Neopomínejte údržbu ventilátoru
Aby ventilátor fungoval správně, je třeba jej pravidelně udržovat. Z povrchu odstraňujte prach, alespoň 1x za půl roku vyměňte/vyčistěte filtr, zbavte nečistot přístupová místa pro odsávání a přívod vzduchu a vyčistěte výměník tepla. Jednou za dva roky pozvěte na důkladné vyčištění odborníka. Nezapomeňte před údržbou odpojit ventilátor od elektřiny!
Větrání pomocí rekuperace do koupelny
Zejména u zateplených nízkoenergetických a moderních pasivních domů je oblíbená rekuperace vzduchu, která odvádí vlhký vzduch ven a do místnosti přivádí vzduch čerstvý a jeho teplo využívá k ohřevu. Díky využití zbytkového tepla snižuje náklady na vytápění a zároveň je velmi efektivní z hlediska tepelných ztrát (účinnost až 90 %).
Tuto ventilaci do koupelny můžete instalovat i dodatečně, jelikož nevyžaduje instalaci výfukového potrubí, stačí vybourat otvor pro zabudování rekuperační jednotky do některé z vnějších stěn.
Elektrický odvlhčovač
Pořídit lze také elektrické odvlhčovače, jež zapojíte do zásuvky a ony automaticky odčerpávají vodu ze vzduchu.
Jak vybrat okno do koupelny
Pokud se rozhodnete pro instalaci okna v koupelně, vybírejte plastová či hliníková okna, vyhněte se dřevěným. Optimální jsou plastová okna s trojsklem, která se nerosí, i když je venku mráz, a to v otevíravo-sklopném provedení (lze je vyklopit na ventilaci i plně otevřít), příp. se sklopným mechanismem. Vhodné je, pokud lze okno otevřít na mikroventilaci.
Okno do koupelny – rozměr
Důležitou roli hraje také velikost – dejte pozor, abyste nezvolili příliš malé okno do koupelny, které by nebylo účinné. Rozměr zvolte dle podlahové plochy koupelny, a to v poměru 1:12 (tj. u koupelny s podlahovou plochou 4 m2 okno o ploše min. 0,34 m2, tedy cca 60 × 60 cm).
Mléčné okno do koupelny pro větší soukromí
Myslet je třeba i na bezpečí a soukromí – zejména v přízemí volte mléčné či neprůhledné okno do koupelny. Použít lze i fólii na okno do koupelny, která se lepí na sklo a zajišťuje neprůhlednost a případně i ochranu proti rozbití skla.
Optimální topení v koupelně pro odvod vlhkosti
Kromě samotné ventilace do koupelny pamatujte i na správné vytápění, které pomůže zbavit se přebytečné vlhkosti (neslouží ale jako náhrada za odvětrávání). Vhodným řešením je podlahové topení do koupelny, které sníží vlhkost až o 10 %. Není-li možná instalace podlahového vytápění, nebo nemáte-li v místnosti ani radiátor, lze využít elektrické topení do koupelny, např. v podobě otopného žebříku.
Návyky pro předcházení vlhkosti
Chcete-li snížit vlhkost v koupelně a předcházet vzniku plísní, dodržujte následující pravidla:
- Koupelnu udržujte v čistotě, včetně odtoků.
- Upřednostňujte kratší sprchování s nepříliš horkou vodou.
- Při napouštění vany napusťte nejprve studenou vodu, pak teplou.
- Po sprše/koupeli vytřete vanu/kout do sucha.
- Během zimy větrejte krátce a intenzivně.
- Nenechávejte na površích zbytky mýdla – mohou podporovat vznik plísní.
- Udržujte optimální teplotu a vlhkost v místnosti.
- Koupelnové předložky/koberečky by měly být z rychleschnoucího materiálu.
- Nesušte v koupelně prádlo.
- Nábytek v koupelně odsaďte od stěn a rozmístěte tak, aby stěny mohly „dýchat“.
- Jakoukoli plíseň okamžitě odstraňte (přípravkem proti plísním / octem).
- Využijte v koupelně rostliny, které vyčistí vzduch, odstraní pachy a podpoří produkci kyslíku, např. zelenec, lopatkovec, netík či ledviník.
Doporučení na závěr
Kromě výše uvedených tipů myslete také na použití vhodných materiálů v koupelně, které odolají specifickému mikroklimatu. Volit byste měli dlažbu, keramiku, sklo či plast. Zcela nevhodné jsou určité typy dřeva či materiály náchylné k rezivění. Jen správným odvětráváním a volbou optimálních materiálů zachováte koupelnu dlouho funkční a v pěkném stavu.
Zdroj obrázků: Unsplash, Pixabay
18. 02. 2025
Další články

Jak na správné odvětrávání koupelny
Jak má vypadat správné větrání koupelny
Odvětrávání koupelny často podceňujeme, přitom je zásadní. Neodvětraná vlhkost totiž vede k tvorbě mikroorganismů a vzniku plísní, což kromě zdraví poškozuje i vybavení této místnosti. Jak tedy na správné větr… (Číst více)

Koupelnové sestavy: praktické řešení pro koupelnu
Koupelnové sestavy: praktický způsob, jak vybavit koupelnu
Pro nastartování vašeho dne i poslední přípravy před spánkem je pocit z koupelny zásadní. Má být klidným a uspořádaným prostorem, kde má každý kus vybavení svou jasnou funkci. Pokud nechcete… (Číst více)

Jak zvládnout únik vody v koupelně
Jak zvládnout únik vody v koupelně
Kape vám kohoutek? Protéká záchod? Nebo se na stěnách v koupelně objevují mokré fleky? Jakýkoli, i zdánlivě malý únik vody je třeba okamžitě řešit – nejen, že unikající voda bez užitku odteče, ale ve vyúčtování vod… (Číst více)

Police a poličky si poradí s organizací koupelny
Koupelnové police a poličky si poradí s organizací vaší koupelny
Snaha udržet v koupelně pořádek může být náročná, zvlášť když prostor není příliš velký. Správně vybrané a umístěné police a poličky vám v tom však výrazně pomohou. Kromě toho zvýší fu… (Číst více)