Jak vybrat záchod

Jak vybrat záchod

Jak vybrat záchod

Toaleta je důležitým vybavením každé domácnosti. Jejímu výběru proto věnujte čas. Správně zvolený klozet umí šetřit vodu, snadno se čistí a všem jeho uživatelům poskytuje náležitý komfort při každodenním používání. Proto se při výběru nezaměřujte jen na pořizovací cenu, ale především na vlastnosti, které daná záchodová mísa má. V následujícím článku zjistíte, co vše je potřeba při nákupu toalety promyslet.

WC samostatně nebo jako součást koupelny

Ještě dříve, než se rozhodnete pro nákup, promyslete, kde budete keramické WC instalovat. Nabízí pro něj váš domov samostatnou místnost, nebo bude součástí koupelny? Zkontrolujte také, kde se nachází odpad a voda, tím se budete při instalaci také muset řídit. 

Základní typy klozetů

WC toalety dělíme do tří hlavních kategorií, a to: závěsné WC, volně stojící WC a WC záchod kombi s horní nádržkou. Vysvětlíme, v čem jsou jejich hlavní rozdíly. 

Elegantní závěsné WC 

Instaluje se přímo na zeď, proto je důležité znát její nosnost. Výhodou tohoto typu toalety je estetičnost - splachovací mechanismus i odtok vody a odpadu je instalovaný (a tedy schovaný) právě pod zdí. Díky tomu, že je splachovací technika skrytá, je napouštění vody do nádržky výrazně tišší a to platí i pro samotné splachování. Splachovací ovládání nabízí obvykle dvě varianty intenzity - malé spláchnutí se spotřebou 3 litry a velké spláchnutí se spotřebou 6 litrů.

Výhodou je také možnost individuálního nastavení výšky toalety, kterou stanovíte přesně podle svých požadavků. Závěsná toaleta se snadno udržuje - i to je plus, které ovlivní vaše rozhodování.

Nevýhodou může být snad jen složitější způsob opravy při poruše, protože je technika skrytá právě pod stěnou. 

Praktické volně stojící WC 

Tradiční řešení, které má záchodovou mísu stojící na podlaze a oddělenou nádržku na vodu. Ta je umístěná buď hned na míse nebo vysoko nad ní. Pro tento typ záchodu je typické svislé napojení na odpad a hluboké splachování. Vybírat můžete různé varianty provedení. Potěší vás to, že jde obvykle o levné řešení. 

Oblíbené WC kombi s nádržkou

Záchod kombi je nejoblíbenější variantou. Mísa stojící na podlaze je spojená se splachovací nádržkou. Přesvědčí vás jednoduchá montáž. Typické je zde spodní nebo zadní napojení na odpad a hluboké splachování. Nabídka tvarů a designů je pro kombinované WC rozmanitá. 

Umístění s ohledem na rozměry koupelny

Víte, že máte pro toaletu pouze omezený prostor? Poohlédněte se po zkrácených verzích klozetů, které vám zajistí dostatek pohodlí i v menších místnostech či koupelnách. Pro hendikepované osoby a osoby se sníženou pohyblivostí je vhodné vybírat zase prodlouženou variantu klozetu. Do úspornějších řadíme ty, s délkou do 49 cm, mezi ty komfortnější patří ty s délkou 70 cm. 

Ideální výška pro zavěšení klozetu

Promyslete výšku zakotvení klozetu už ve fázi plánování. Konkrétní výšku je potřeba stanovit v závislosti na preferencích osob, které ji mají používat. V případě standardních kombinovaných či volně stojících klozetů je výška cca 43 cm - to ale nemusí vyhovovat všem. Klozet pro tělesně postižené bývá o pár centimetrů výše, dětské klozety se samozřejmě zase ukotvují níže. 

Oplachový kruh záchodu a rimless toaleta

Pro rozvádění splachovací vody v míse funguje tzv. oplachový kruh umístěný podél horního obvodu WC mísy. Nejčastěji je ve dvou provedení:

Otevřený oplachový kruh

Splachovací záchod tohoto typu má vodu vháněnou do mísy z jednoho většího otvoru. Ten je zpravidla umístěný v zadní části WC.

Uzavřený oplachový kruh

Jde o rovnoměrné rozvádění vody po celém obvodu mísy. Do tohoto kruhu je vháněná voda hlavním přívodem a za pomocí otvorů po celém obvodu distribuována. Nevýhodou této varianty je složitější čištění, právě pod okruhem se totiž daří bakteriím a je proto potřeba se během umývání toalety tomuto prostoru intenzivně věnovat. 

CleanOn toalety

WC bez splachovacích kruhu, tedy rimless nebo také CleanOn toaleta, nabízí řešení pro ty, kteří jsou přísní v požadavcích na hygienické parametry. Protože tento typ nemá klasický splachovací okruh, je voda rozvedena po celém obvodu speciálním tvarováním vnitřního prostoru. Taková technologie zajišťuje rovnoměrné spláchnutí celé mísy a zároveň nevytváří příležitost pro usazování nečistot a bakterií v těžko přístupných místech. Díky tomu je péče o hygienickou čistotu mísy nenáročná. 

Benefitem rimless toalety je i to, že pro jedno spláchnutí potřebuje asi 4,5 litru. To je v porovnání s běžným WC s nádržkou asi 50% úspora vody. Některé bezokrajové toalety disponují dokonce úspornou technologií Dual Flush, která si vystačí s 3 litry pro malé spláchnutí a už zmíněnými 4,5 pro velké. Rimless toaleta je pro vás správnou volbou i tehdy, pokud kladete důraz na úsporu vody, ať už kvůli finančním nákladům, nebo s ohledem na životní prostředí. 

Zvyšte úroveň hygieny s bidetovým WC sedátkem

Sprchovací WC, nebo-li WC s bidetovou sprškou povýší vaši úroveň intimní hygieny. Stačí pouhé stisknutí tlačítka pro svěžest a čistotu pokožky intimních partií. Součástí takového WC může být i oscilační masáž, nastavitelná teplota i tlak vody a závěrečné osušování pokožky. Jde o moderní záchod a volbu pro náročné, kteří vyžadují od svého vybavení koupelny maximální péči. 

Dětský záchod

Pokud to prostor vaší koupelny umožňuje, pořiďte svým dětem vlastní dětský záchod. Usnadníte jim jejich první hygienické návyky a posilte jejich soběstačnost. Dětské toalety mají výšku jen 35 cm. Doplnit je můžete dalším sortimentem do koupelny, jako třeba dětským sedátkem do vany, nebo stupínku k umyvadlu. Pokud se vám ale dětská toaleta do koupelny nevejde, doporučujeme pořídit praktické sedátko s redukcí pro děti. 

Plánujete rekonstrukci koupelny? Přečtěte si náš článek, kde upozorňujeme na 5 nejčastějších chyb při rekonstrukci, které se při ní stávají. Ušetříte si tak spoustu trápení a  investic do dodatečných oprav. 

2023-10-26 11:10:43

Další články

Jaký vybrat ventilátor do koupelny

01/12/2023
Jak vybrat ventilátor do koupelny Efektivní větrání je pro koupelny a toalety velmi důležité. Ve vlhkosti se totiž daří plísním, které nejen nehezky vypadají, ale mají především negativní vliv na naše zdraví. Ventilátor může mít mnoho užitečných dop… (Číst více)

Jak vybrat závěsné WC

07/11/2023
Jak vybrat závěsné WC Plánujete rekonstrukci koupelny a přemýšlíte, jaký typ WC zvolit? Pokud jste se už rozhodli pro závěsné WC, vysvětlíme vám, jaké jsou jeho vlastnosti. Potěší vás, že k jeho výhodám patří snadná údržba a elegantní vzhled v koupe… (Číst více)

Jak vybrat záchod

26/10/2023
Jak vybrat záchod Toaleta je důležitým vybavením každé domácnosti. Jejímu výběru proto věnujte čas. Správně zvolený klozet umí šetřit vodu, snadno se čistí a všem jeho uživatelům poskytuje náležitý komfort při každodenním používání. Proto se při výb… (Číst více)

Jak vybrat vanu do koupelny

05/10/2023
Jak vybrat vanu  Vana je skvělým místem pro každodenní očistu i zasloužený relax. Při plánování rekonstrukce koupelny je důležité promyslet především to, z jakého materiálu vana bude a jaký má mít tvar. Je důležité vybírat vanu s ohledem na to, co o… (Číst více)

Načítám...