Je lepší sprchový kout s vaničkou nebo walk-in

Je lepší sprchový kout s vaničkou nebo walk-in

Sprchový kout s vaničkou nebo bez

Moderním koupelnám dnes dominuje sprchový kout bez vaničky. Na první pohled působí v kombinaci se skleněnou zástěnou velmi elegantně. Stále ale existují koupelny s takovými dispozicemi, ve kterých je vanička vhodnější. Podíváme se na obě varianty a poradíme vám, která bude pro vás ta pravá.

Elegantní sprchový kout walk-in

Sprchový kout bez vaničky dokonale zapadne do každé koupelny a nijak nenaruší její dosavadní interiér. Vzdušnost a minimalismus vás bude bavit na první pohled. Hodí se i do menších koupelen, ve kterých opticky šetří prostor. Využít ho můžete v nice, vybudovat v rohu nebo klidně takový kout umístit do prostoru koupelny. Zásadní výhodou je jeho bezbariérový vstup. Hodí se proto pro rekonstrukci koupelen, které využívají starší osoby nebo ty se zdravotním postižením. Další tipy pro bezbariérovou koupelnu najdete v našem článku věnovaném plánování koupelny pro seniory.

Zaměřte se na spádování koutu 

Aby voda odtékala správným směrem přímo ke žlabu, je nutné podlahu kolem něj vyspádovat. Nejde o jednoduchou práci. Méně zkušeným kutilům doporučujeme spolehnout se raději na profesionální řemeslníky, kteří si s tím poradí. Ušetříte si tak spoustu starostí. 

Zvládne vaše podlaha nutný odtok?

Odtokový žlab do bezbariérové sprchy je složený z těla, které je napojené na sifon, a roštu. Výška nejnižšího možného sifonu je 65 mm. Průtok žlabu by měl být minimálně stejný, jako průtok vody ve sprše. Na trhu jsou odtoky s možností 26 i 60 litrů za minutu. 

Další výhody walk-in koutu

Kromě už výše zmíněných výhod, kterými je bezbariérovost a čistý design, chceme zmínit i další plusy, které vás k pořízení sprchového koutu bez sprchové vaničky osloví. Patří k nim:

Jednoduchá instalace 

Pokud svěříte instalaci profesionálům, jde o jednoduchou práci. Ti se postarají o správný sklon odtoku, perfektní hydroizolaci i zapuštění konstrukce do zdi.

Snadné čištění

Především v rozích a tam, kde končí vanička a začíná obklad, se daří plísním a nečistotám. Díky tomu si s koutem bez vaničky ušetříte spoustu práce. Zbyde vám “jen” péče o skleněnou výplň sprchové zástěny. Samozřejmostí jsou dnes taková skla, která splňují nejen vysoké bezpečnostní prvky, ale mají navíc anticalc úpravu, která zvyšuje jejich odolnost proti usazování vodního kamene. 

Sprchový kout na vaničku 

Sprchové vaničky dnes vypadají o dost jinak, než jak si je pamatujeme z panelákových koupelen. Vanička může být vyrobená z litého mramoru, smaltu, keramiky nebo akrylátu. Nejvíc trendy jsou sprchové vaničky z litého mramoru. Dobře tlumí hluk, udrží teplo a jsou neporézní - to znamená, že se na povrchu neusazují nečistoty. 

Co se týče barev, zvolit můžete sprchovou vaničkou v nadčasové bílé, dostupné jsou dnes i šedé nebo černé sprchové vaničky. 

Zaujme vás i samonosná sprchová vanička. Ta nepotřebuje obezdění ani zapuštění do podlahy, nalepíte ji totiž přímo na obklad. Je velmi pevná a odolná, může být z akrylátu i koextrudované skořepiny. 

Instalace sprchové vaničky má hned několik variant:

- zapuštění do podlahy (vyžaduje odtokový sifon stejně jako walk-in kout),

- položení vaničky přímo na podlahu, 

- postavení na nožičky nebo polyuretanový nosič. 

Sprchovou vaničku využijete také v rodinách s malými dětmi nebo při péči o čtyřnohé miláčky. Hluboká sprchová vanička vám dovolí napustit ji vodou a využít tak, jak je zrovna potřeba. 

Trend sprchových koutů bez vaničky je stále více zřejmý. Přesto se vždy nejdřív zaměřte na vaše požadavky a možnosti koupelny. Elegantní sprchové vaničky mohou doplnit interiér stejně ladně, jako walk-in kout. 

2022-11-30 13:07:19

Další články

Vyberte správné osvětlení do koupelny

22/03/2023
Jak vybrat to nejlepší světlo do koupelny Plánování světla v koupelně získává obvykle jen málo pozornosti. Přitom osvětlení koupelny je v domácnosti jedním z nejdůležitějších. Dokáže malou koupelnu opticky zvětšit a navodit dojem prostorného interié… (Číst více)

Jak vybrat zrcadlo do koupelny

01/03/2023
Jak vybrat zrcadlo do koupelny Během zařizování nové koupelny bývá hlavní pozornost upřená především k novému sprchovému koutu a umyvadlu. Zrcadlo v koupelně se řeší až na poslední chvíli. To je přitom pro naši každodenní přípravu důležité, bez něj … (Číst více)

Kuchyňská baterie je důležitý pomocník

17/02/2023
Dřezová baterie je důležitým pomocníkem v kuchyni Vodovodní baterie ke dřezu je důležitým prvkem v každé kuchyni. Vybírat byste ji měli nejen podle designu, ale především podle nabízených funkcí. Kromě typu baterie se zaměřte na její ovládání, dodat… (Číst více)

Koupelnové topení pro relax a pohodu

10/02/2023
Topení do koupelny pro relax a pohodu Dopřejte si i během zimních měsíců příjemný relax v koupelně. Jde sice o malou místnost, na způsobu jejího vytápění ale hodně záleží. Pro přitápění můžete zvolit kromě běžného radiátoru otopná tělesa, podlahové … (Číst více)

Načítám...