Jak vybrat sprchový kout

Jak vybrat sprchový kout

Vybíráte sprchový kout? Poradíme, čím se řídit

Možností, podle kterých vybrat sprchový kout, je hned několik. Klíčové jsou dispozice vaší koupelny. Důležité jsou samozřejmě i vaše požadavky na design a tvar. Buďte chytří a myslete na několik let dopředu. V budoucnosti totiž bude chtít kout využívat třeba někdo z domácnosti, kdo může mít potíže s pohyblivostí. To vše by mělo mít vliv na výběr vašeho koutu.

Rozměr a tvar záleží na dispozici koupelny

Je vám určitě jasné, že čím více místa budete mít pro sprchový kout k dispozici, tím pohodlněji vám v něm bude. Pustili jste se do rekonstrukce koupelny v paneláku? Tam to bude pravděpodobně s místem trochu potíž. Přesné měření a rozhodování o volných centimetrech vás čeká i tehdy, pokud jste se rozhodli mít v koupelně současně vanu i sprchový kout. 

Čtvrtkruhové a čtvercové sprchové kouty si vystačí s málem

Nejúspornější variantou je čtvrtkruhový sprchový kout, dostačující je už rozměr 90x90 cm. V naší nabídce najdete i čtvercové sprchové kouty, které máme už v pouhých 70x70 cm. Optimální je ale varianta alespoň 80x80 cm. Nejvyhledávanějším rozměrem je u čtvercových sprchových koutů 90x90 cm. 

Obdélníkové sprchové kouty mají více možností

Obdélníkové sprchové kouty se hodí do větších koupelen. Jejich výhodou je, že si můžete vybrat jeho dispozice přesně tak, aby vám do koupelny pasoval co nejlépe. V nabídce máme už prostorově úsporný kout 80x70 cm, pro požitkáře doporučujeme zaměřit se na komfortních 140x80 cm. 

Nepodceňte způsob otevírání

Existují různé možnosti pro dveře do sprchy. Opět záleží na tom, kolik místa v koupelně máte. Podle toho víte, zda si můžete dovolit dveře s otočným pantem, zalamovací nebo posuvné. 

Posuvné a zalamovací dveře šetří místo

U posuvných dveří si dejte pozor na pečlivé čištění pojezdů. U zalamovacích dveří je zase potřeba myslet na to, že kout musí mít dostatečnou hloubku, aby se poskládané dveře dovnitř vešly. U obou variant oceníte to, že dveře zůstávají ve vnitřní straně koutu a zbytky stékající vody se nedostanou na podlahu. 

Otočné dveře pro pohodlný vstup

Klasické pantové dveře jsou skvělé v tom, že pro vstup do koutu poskytují dostatek místa. Aby vám z nich nestékala voda na podlahu při otevření, nezapomeňte u okraje na odtokovou lištu. Údržba je u těchto dveří ze všech variant nejjednodušší. 

Klasická konstrukce x designová bezrámová varianta

Na trhu jsou k výběru sprchové kouty s celým rámem, jen jeho částí a i kouty bezrámové. Vzdušný bezrámový sprchový kout bez vaničky, který nemá ani dveře, nese označení walk-in. 

Pokud nechcete klasický sprchový kout s rámem, zaměřte se na ty, kterým chybí svislé rámové profily. Díky tomu působí kout jemněji a elegantněji. Ještě zajímavější může být bezrámový sprchový kout. Je charakteristický otočnými sloupky, které nahrazují dveřní panty. 

Zařizujete koupelnu pro vozíčkáře nebo seniora? Přečtěte si náš článek, kde získáte další tipy pro interiér bezbariérové koupelny.

Sprchový kout walk-in pro top eleganci

Velmi oblíbené jsou dnes v moderních interiérech otevřené sprchové zástěny walk-in. Skvěle doplní jakýkoliv design koupelny a působí velmi elegantně. Jejich cena vás nezaskočí, jde vlastně o jednoduchou sprchovou zástěnu. Jeho nevýhodou může být kvůli absenci dveří cákání vody mimo kout. 

Abyste zachovali dokonalý dojem, vyberte si montáž na odtokový žlab. Ten musí mít vhodný odtok, aby voda stíhala odtéct. Jeho instalace může být v některých koupelnách problém. Nezbytností je i alespoň 2-3% slon podlahy směrem k odtoku. 

Nevýhodou koutu walk-in je, že v něm udržíte hůř teplo, které u horké vody vytváří pára. Protože chybí dveře, nemá se kde pára držet a utíká do celé koupelny. 

Vanička nebo odtokový žlab

V předchozím odstavci jsme zmínili možnost výběru mezi vaničkou a žlabem. Vysvětlíme vám podrobněji, jaká jsou pro a proti každé z variant. 

Žlab je bezesporu designová záležitost, která vás bude esteticky víc bavit. Se žlabem získáváte také bezbariérový sprchový kout, ve kterém není potřeba překonávat hranu vaničky ani nic jiného. Co se týče montáže a hydroizolace, je žlab o dost složitější a potřebuje odbornou práci. Podlahu je nutné dobře vyspádovat a je potřeba myslet i na to, že žlab se sifonem pottřebuje značnou hloubku podlahy, obvykle asi 6-10 cm. To se může zdát sice málo, ve starších bytech to ale bývá přesto problém.  

Sprchová vanička může být esteticky sice míň zajímavá, má ale svoje praktické vlastnosti. Odděluje sprchový kout a zabraňuje přetékání vody do prostoru koupelny. Jejich materiálem může být dostupný akrylát, keramika nebo luxusnější mramorové provedení. 

Další informace o rozdílech mezi instalací na vaničku a na dlažbu získáte v našem článku o sprchových koutech.

Nejefektivnější řešení = sprchový box

Hledáte jednoduchou a finančně přívětivou variantu? Zaměřte se na sprchový box. Odpadnou vám starosti s výběrem zástěny a vaničky, sprchové baterie a sprchového panelu. Jistotou je i perfektní těsnění. Box v sobě má všechno, co pro sprchování potřebujete. V minulosti nebyly sprchové boxy příliš designově kreativní, v naší nabídce ale najdete velmi elegantní výrobky, které se vám ve vaší koupelně budou líbit.

2022-08-09 08:07:14

Další články

Dřevěná koupelna

20/09/2022
Dřevěná koupelna - zásadní je volba dřeva a správná péče Kombinace dřeva a vlhkosti je pro většinu z nás recept na katastrofu. S pečlivým zpracováním detailů a promyšleným výběrem druhu dřeva jde ale naopak o ideální materiál pro každé místo. Dřevo … (Číst více)

Malá světlá koupelna

13/09/2022
Malá koupelna potřebuje světlo a pořádek Malá koupelna je jen tak dobrá, jako její uspořádání. Důležité je proto pečlivé plánování. Ideální je na to 3D plánovač koupelen, do kterého zasadíte potřebné díly koupelny. Možná pak i zjistíte, že na tom … (Číst více)

Jak vybrat sprchovou hlavici

05/09/2022
Jak vybrat sprchovou hlavici Ranní sprcha nastartuje váš nový den, při té večerní chcete zase příjemně relaxovat. Vybíráte nový sprchový set a nevíte, na jaké parametry se u sprchové hlavice zaměřit? Pečlivě zvolené detaily vám zpříjemní život a udě… (Číst více)

Jak uvolnit ucpaný záchod

23/08/2022
Jak uvolnit ucpaný záchod? Zvládnete to sami Snažit se uvolnit ucpaný záchod je pro nás všechny ta nejméně oblíbená domácí práce. Stane se to samozřejmě vždycky, když se vám to zrovna nejmíň hodí. Poradíme, jaké vybavení mít doma z preventivních d… (Číst více)

Načítám...